Jak należy palić, by było mniej smogu

MAL
Ten dym z pewnością nie pochodzi z ekologicznego paleniska domowego...
Ten dym z pewnością nie pochodzi z ekologicznego paleniska domowego... Fot. sławomir mielnik/polska press
Smog w Łodzi co prawda zelżał, ale według najnowszych doniesień synoptyków wiosna nie przyjdzie raczej przed końcem marca. A to oznacza konieczność dogrzewania się za pomocą pieców i kominków. A to te instalacje odpowiadać mogą nawet za 80 proc. pyłów PM 10 tworzących smog.

Drewnem liściastym, dobrze wysuszonym i rozpalanym od góry

Okazuje się jednak, że można palić tak, by owych pyłów produkować mniej. Oczywiście nie należy palić w piecu śmieci - co jest karalne. Najbardziej ekologiczne jest palenie drewnem - należącym do najtańszych i łatwo dostępnych paliw. A najmniej szkodliwym podczas spalania jest drewno z drzew liściastych. Drzewa iglaste spalają się szybciej i wytwarzają dużo zanieczyszczeń - to wynik wysokiej wilgotności, żywicy i małej gęstości drewna. Spośród drzew liściastych najlepiej wybierać dąb, grab, jesion i buk - ich drewno wytwarza najwięcej ciepła oraz najdłużej i najwolniej się pali. Palić należy tylko drewnem co najmniej dwa lata sezonowanym, czyli wysuszonym. Suche drewno generuje dużo więcej ciepła, a podczas jego spalania wytwarza się mniej dymu i szkodliwych substancji.

Ważny jest też sposób palenia - najbardziej ekologiczne jest rozpalanie od góry. Nie produkuje się wówczas dymu, jest więcej ciepła, a żar, który przenosi się od góry do dołu spala także substancje lotne.

UCHO PREZESA 7 ZA DARMO NA YOUTUBE [NOWY ODCINEK SERIALU NA YOUTUBE]
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 21. 02. 17?
ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY
[ZOBACZ FILM Samolot wbił się w dach bloku. Żeby go wydostać, potrzebny był dźwig (autor x.news/US CBS)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Samolot wbił się w dach bloku. Żeby go wydostać, potrzebny był dźwig (autor x.news/US CBS)