Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nakryć do świątecznego stołu? Jak ułożyć naczynia, sztućce, kieliszki?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Zanim zaczniecie szykowac stół na wigilijną kolację albo świąteczny obiad z rodziną, koniecznie przeczytajcie rady fachowca. Liczy się nie tylko kolorystyka czy dekoracje. Ważne jest, jakie talerze stawiamy, jak układamy sztućce oraz kieliszki. Specjalnie dla naszych czytelników zasady prawidłowego nakrywania do stołu przypomina mgr inż. Edyta Cieślak-Kudła nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomicznych Łódź.

Gdybyśmy zapytali naszych najbliższych czy znajomych o opisanie świąt Bożego Narodzenia przy użyciu kilku słów, z pewnością pojawiłyby się takie skojarzenia jak rodzinna atmosfera, czas zadumy i refleksji, prezenty, odpoczynek czy kolacja wigilijna przy pięknie nakrytym i obficie zastawionym potrawami stole. Aby stół podczas kolacji czy obiadu świątecznego wywarł wrażenie na członkach rodziny należy pochylić się nad kilkoma zasadami sztuki kelnerskiej, które z pewnością ułatwią przygotowanie estetycznego nakrycia do serwowanych przez nas potraw i napojów.

Po pierwsze należy dobrać odpowiedni obrus. Zazwyczaj podczas uroczystych obiadów czy kolacji stosuje się białe obrusy, często zakładając pod nie molton czyli tzw. podkład, który chroni blat stołu, wchłania wylane ciecze czy tłumi odgłosy rozkładanej zastawy. Wymiary obrusa zależą od średnicy stołu, brzeg obrusa powinien zwisać z każdej strony na ok. 25-30 cm i nie dotykać siedziska krzesła. Przykładowo stół o wymiarach 120*80 cm powinniśmy nakryć obrusem o wymiarach 170*130 cm lub 180*140 cm.
Na środku stołu umieszczamy dekorację, dzięki czemu możemy ją rozbudować w różnych kierunkach i w dowolny sposób. Styl dekoracji powinien współgrać z obrusem i zastawa stołową, ponadto dekoracja powinna być dobrana do charakteru uroczystości. Pamiętajmy, aby stół nie był przeładowany, a dekoracja dobrana odpowiednią wysokością, aby nie zasłaniała osób siedzących naprzeciw siebie oraz nie blokowała dostępu do dań i napojów znajdujących się na stole.

Liczba i rodzaj wyłożonych elementów zastawy stołowej powinna odpowiadać rodzajom potraw i napojów serwowanych podczas uroczystości. Jeśli menu będzie składało się z przekąski zimnej, zupy, dania zasadniczego i deseru, należy w nakryciu zaplanować sztućce do zakąski, zupy i dania zasadniczego po prawej i lewej stronie talerza znajdującego się przed naszym gościem. Sztućce do deseru umieszczamy u góry nad talerzem, lub można je podać bezpośrednio z deserem serwowanym na zakończenie posiłku.

Sztućce układa się symetrycznie po obu stronach środka nakrycia według następujących zasad:

  • · w kolejności odwrotnej do ich użycia (najbliżej nakrycia wykłada się sztućce używane jako ostatnie),
  • · noże i łyżkę kładzie się z prawej strony nakrycia, natomiast widelce po lewej stronie nakrycia,
  • · ostrza noży powinny być skierowane w lewą stronę,
  • · łyżka i widelce powinny leżeć wybrzuszeniami do dołu.

Aby stół wyglądał elegancko końce sztućców powinny leżeć w jednej linii, przyjmuje się że około 1,5 cm od brzegu stołu, a odległość między sztućcami powinna wynosić co najmniej 0,5 cm. Linie sztućców powinny być prostopadłe do brzegu stołu i równoległe do siebie nawzajem.

Dobór kieliszków do serwowanych napojów jest istotnym elementem dobrze przygotowanego nakrycia. Kieliszki umieszczamy zawsze z prawej strony na sztućcami. Szkłem głównym jest kieliszek z napojem podawanym do dania zasadniczego, umieszczamy go zawsze powyżej ostrza noża do dania głównego. Pozostałe elementy szklanej zastawy ustawiamy względem szkła głównego według kolejności używania. Ułożenie szkła powinno przyjmować linię prostą, łamaną lub jakąś figurę geometryczną, pamiętając aby nakrycie dla każdego gościa przy stole wyglądało dokładnie tak samo. Powinniśmy zaplanować również kieliszek do wody tzw. goblet, który stoi zawsze najbardziej na prawo w całej grupie szkła. Szkło do napoju do deseru nakrywamy bezpośrednio przed deserem.

Aby stół nie był przeładowany ilością umieszczonej na nim zastawy stołowej musimy pamiętać o maksymalnych ilościach jednorazowo wykładanych elementów nakrycia i szkła przestrzeganych w sztuce kelnerskiej. Zatem maksymalnie wykładamy 4 sztuki sztućców po prawej stronie talerza, 3 sztuki sztućców po lewej stronie talerza, 2 sztuki sztućców deserowych powyżej talerza oraz 4 sztuki szkła u góry po prawej.

Uzupełnieniem każdego nakrycia jest serweta - najlepiej płócienna, ewentualnie flizelinowa lub papierowa, którą należy umieścić z lewej strony nakrycia. Jej kolor i wzór powinny pasować do całego stołu. Rozkładając ją na nogach uchronimy się przed zabrudzeniami w trakcie konsumpcji potraw i napojów. Ponadto, możemy ją zastosować do ocierania ust w trakcie lub po zakończonym posiłku. Uwaga! Nie wkładamy jej za kołnierzyk naszego ubrania, jest to dopuszczalne wyłącznie gdy podajemy owoce morza w całości.

Stosowanie wyżej wymienionych zasad pozwoli nam na przygotowanie perfekcyjnego stołu podczas tegorocznych świąt, który z pewnością zachwyci naszych gości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany