Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak gotować bób? Ile gotować bób?

(ls)
Jak gotować bób? Ile gotować bób?
Jak gotować bób? Ile gotować bób? polskapresse
Przyrządzanie obiadu, w którym chcemy wykorzystać bób, wymaga starannego ugotowania tego warzywa. Bób podawany na surowo jest jest zalecany, bowiem może zaszkodzić naszemu organizmowi. Jak gotować bób? Ile gotować bób, żeby nie śmierdział? Jak zniwelować nieprzyjemny zapach bobu?

Bób - pokarm umarłych i lek na Parkinsona

W starożytnym Egipcie bób uważany był za "pokarm umarłych". Nie jedli go kapłani, ani pitagorejczycy. Bób docenili także Rzymianie. Wspomina o tym Pliniusz Starszy. Z jego zapisów wynika, że wśród roślin strączkowych Rzymianie najbardziej cenią bób. Nasiona bobu odnaleziono w ruinach Troi. W Chinach uprawiany jest od 5000 lat.

W latach 1910-1913 z siewek bobu wyizolowano aminokwas - lewodopę, który okazał się skutecznym lekiem na chorobę Parkinsona. Od początku lat 60-tych bób jest wykorzystywany w terapii.

Bób jest uznawany za roślinę Jadalną w wielu rejonach świata. Dziko rośnie w północnej Afryce i w Iranie. W wielu krajch jest uprawiany.

Część bobu, którą kupujemy na targowiskach i wrzucamy do garnka, to nasiona bobu. Mają one kształt nerki i mogą osiągnąć do 35 mm długości. nasiona bobu rosną w strąkach, czyli jego owocach (podobnie jak groch).

Bób przed gotowaniem. Jak wybierać bób?

Chodząc po targowisku warto wybrać bób, który jest najbardziej zielony. Oznacza to, że warzywo zostało niedawno zebrane. Jest świeży. Białe nasiona w kształcie nerek najprawdopodobniej leżą na straganie już kilka dni. Warto także zwrócić uwagę na gładkość skórki bobu. Chropowata skórka nie oznacza niczego dobrego. Unikajmy ponadto plamistych egzemplarzy tego warzywa.

Jak gotować bób?

Odpowiednio wybrany i zakupiony bób wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Woda powinna zakryć poziom bobu. Jeśli ktoś nie lubi zapachu bobu, może do garnka wrzucić gałązkę kopru, która powinna zniwelować nieprzyjemny zapach. Po zagotowaniu trzeba zmniejszyć gaz, żeby bób bulgotał.

Młody bób wystarczy gotować kilkanaście minut, starszy - nieco dłużej. Ile gotować starszy bób? Od 30 do 50 min. W trakcie gotowania można sprawdzać, czy bób jest już miękki. Co ważne wodę należy posolić w trakcie gotowania, najlepiej w połowie.

Po ugotowaniu i ostygnięciu młody bób można jeść z łupką. Starszy bób można obierać z łupki, która jest twarda. Nieobrany bób można usmażyć z czosnkiem i estragonem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany