Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chronić się przed kleszczami?

ei24
Po każdym weekendzie do łódzkiego pogotowia zgłaszają się osoby z kleszczami.
Po każdym weekendzie do łódzkiego pogotowia zgłaszają się osoby z kleszczami. Polskapresse
Wraz z rozpoczęciem wakacji zaczął się sezon wyjazdów i wypoczynku na łonie natury. Jest to okres szczególnej aktywności kleszczy, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Jak chronić się przed nimi?

Przed wyjściem do lasu, parku czy na łąkę należy odpowiednio się ubrać. Wskazane są długie spodnie, koszulka z długim rękawem oraz buty zakrywające całe stopy. Warto także zastosować środki przeciw kleszczom, które należy przed wyjściem rozpylić na ubraniu. Jednak nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji, że kleszcz nas nie ukąsi.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba wirusowa atakująca ośrodkowy układ nerwowy. Do zakażenia dochodzi podczas ukąszenia kleszcza, ponieważ te pajęczaki przekazują wirus poprzez swoje gruczoły ślinowe. Istnieje także możliwość zarażenia poprzez spożycie surowego mleka zarażonego zwierzęcia, jednak są to przypadki sporadyczne.
Statystyki mówią, że w Polsce rozpoznaje się ok. 250 – 300 przypadków zakażenia KZM. Jednak są to dane częściowe, gdyż specjaliści szacują, że zachorowań może być nawet trzy razy tyle. Wszystko przez błędy w diagnostyce i rozpoznaniu KZM, gdyż początkowe objawy przypominają zakażenie grypą. Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu sprowadza się do łagodzenia jego objawów: zbijania gorączki, redukcji bólu głowy czy ewentualnych napadów padaczkowych. Skutecznym zabezpieczeniem przed KZM jest szczepienie ochronne.
– Zwykle stosuje się dwie dawki szczepionki i trzecią przypominającą po roku. Później wystarczy dokonywać szczepień przypominających co 3 lata w celu zachowania nabytej odporności. Szczepionka przeciw KZM wchodzi także w skład świadczeń z zakresu medycyny pracy, dla osób narażonych na kontakt z kleszczami: rolników, sadowników, ogrodników, zatrudnionych przy eksploatacji lasów – mówi lek. med. Krzysztof Kozbur z Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.

***
Kleszcze to pajęczaki należące do gromady roztoczy. Znanych jest około 800 gatunków kleszczy, z czego 100 przenosi pierwotniaki, bakterie i wirusy groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przywykliśmy do tego, że kleszcza możemy przynieść z lasu, jednak zauważalna jest coraz większa ich inwazja w miastach. Szczególnie niebezpieczne są parki miejskie, zielone skwery czy ogródki działkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany