Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będziemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości?

Anna Gronczewska
W różnych miejscach naszego regionu uczcimy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Będą patriotyczne pikniki i msze święte odprawiane w intencji ojczyzny i bohaterów tamtych dni.
W różnych miejscach naszego regionu uczcimy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Będą patriotyczne pikniki i msze święte odprawiane w intencji ojczyzny i bohaterów tamtych dni. Materiały promocyjne Manufaktury
W różnych miejscach naszego regionu uczcimy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Będą patriotyczne pikniki i msze święte odprawiane w intencji ojczyzny i bohaterów tamtych dni.

11 listopada w Łodzi i regionie

Tradycyjnie już 11 listopada o godzinie 10.00 arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w odprawi w bazylice archikatedralnej w Łodzi mszę św. w intencji ojczyzny. Potem władze województwa i miasta złożą kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Organizatorem oficjalnych uroczystości jest wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
O godz. 11.15 godz. uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza odbędą się:

  • – zmiana warty
  • - Niepodległa do hymnu
  • – przemówienie Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego
  • – Niepodległościowy apel pamięci
  • – salwa honorowa
  • – złożenie wieńców i kwiatów
  • – defilada kompanii honorowych.

Natomiast w łódzkiej Manufakturze odbędzie się kolejny Piknik Niepodległościowy

Tradycyjnie świętowanie w Manufakturze otworzy o godzinie 11.00 przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy z Częstochowy, „Pipes & Drums” - o godzinie 11. Potem wystąpi zespół „Czwórka”, który zaprezentuje specjalny, patriotyczny repertuar. Na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można oglądać ekspozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, policji, Straży Miejskiej, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych – m.in. Stowarzyszenia B3 – Be Free, Szwadronu Radom „Policja” czy GRH Południe.

W tym roku na rynku Manufaktury pojawią się aż dwa czołgi - M4 Sherman i Renault FT-17. Pierwszy z nich to amerykański tank o wadze ponad 30 ton! Produkowany w czasie II wojny światowej sprzęt ma ponad 6 metrów długości i prawie 3 metry wysokości - zobaczenie tego olbrzyma na żywo to nie lada gratka! FT-17 to z kolei model francuski, pochodzący z I wojny światowej. Lekki i zwinny, okazał się świetnym wsparciem piechoty. Wojskowe Zakłady Lotnicze pokażą imponujący, 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX, a 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku strażacki wóz lotniskowy. Duże wrażenie na pewno wywoła I Batalion Kawalerii Powietrznej i ich imponujący Jelcz – wojskowy samochód ciężarowy, ważący ponad 15 ton! Straż Graniczna zaprezentuje samochód pirotechniczny, a wraz z nim dużego robota pirotechnicznego i potrzebny do akcji osprzęt - kamizelki taktyczne i kuloodporne, a także profesjonalny kombinezon pirotechniczny. Warto będzie odwiedzić także stanowisko 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i zobaczyć pokazy uzbrojenia indywidualnego, a także prezentację noktowizji, drona, a także wojskowych quadów i motocykli.

Święto Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich

Wojskową Łódź okresu dwudziestolecia międzywojennego można będzie zobaczyć podczas pikniku „Święto Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich”, na terenie dawnych koszarów 28. pułku Strzelców Kaniowskich (obecnie Uniwersytet Medyczny przy ul. Żeligowskiego 7/9). Będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy wykorzystywany przez Wojsko Polskie w latach 1918 - 1939, w tym repliki czołgu renault Ft17, Fiata 508 łazik, armaty przeciwpancernej wz. 36 Bofors, armaty 75 mm wz. 1902/26, czy samochodu pancernego wz. 34. Zaprezentowane zostanie umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza Wojska Polskiego z lat 1918 - 1939. Dostępna będzie wystawa pamiątek po Strzelcach Kaniowskich, zgromadzonych w Izbie Pamięci Strzelców Kaniowskich. Poza tym organizatorzy zaplanowali spacery śladami dawnej wojskowej Łodzi, prowadzone przez członków SH Strzelcy Kaniowscy (m.in. Koszary 10 pal, kościół garnizonowy, dawne koszary 31pSK). Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Łódzkie Pamięta”, które zainicjował marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

„Wojsko Polskie i jego tradycje 1918-1939"

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję „Wojsko Polskie i jego tradycje 1918-1939", Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pokaże wystawę „Marsz głodowy Kobiet - Łódź 1981”. Urząd Miasta Łodzi pokaże osiągnięcia polskich kryptologów. Tradycyjnie wśród atrakcji Pikniku pojawi się strzelnica – a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor odporny na kule. Podczas Pikniku będzie można spotkać grupy rekonstrukcyjne, a wśród nich: legiony Piłsudskiego, żołnierzy Błękitnej Armii Hallera, Ochotniczą Legię Kobiet czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Kolejki chętnych na pewno ustawią się do stanowiska Polskiego Związku Łowieckiego - tam uwielbiane przez dzieci pokazy sokolników - myśliwych specjalizujących się w tresurze ptaków drapieżnych. Około godz. 14 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście sam marszałek Piłsudski, powitany na scenie przez władze miasta. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski, a na scenie pojawią się poczty sztandarowe łódzkich organizacji. X Piknik Niepodległościowy w Manufakturze zakończy się o godz. 17.30 pokazem sztucznych ogni.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sieradzu

Z kolei uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sieradzu rozpoczną się msza świętą w Bazylice Mniejsze. Początek o 16. Około 17.15 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę 1918.  Dalsza część uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W planie między innymi salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz salwa honorowa. Na koniec wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak będziemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości? - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany