Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będą obchodzone w Łodzi w czasie epidemii koronawirusa Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W tym roku odwołano święcenie pokarmów.
W tym roku odwołano święcenie pokarmów. Polska Press
Najbliższa niedziela w Kościele katolickim jest nazywana Niedzielą Palmową, upamiętnia bowiem uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy podczas którego witano go palmami. W polskiej tradycji tego dnia odbywało się w kościołach na mszach święcenie palm – albo tych kolorowych wyplatanych z suchych zbóż i traw, albo żywych z gałązek wierzby z baziami. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa święcenia palm jednak nie będzie. Decyzję w tej sprawie wydał arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, który zachęca wiernych by tego dnia skorzystali z dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy – tym bardziej, że może w niej uczestniczyć w czasie epidemii maksymalnie 5 wiernych – także w każdym z nabożeństw aż do Wielkanocy. Zamiast nich należy uczestniczyć we mszy za pośrednictwem transmisji w radio, telewizji lub internecie.

Inaczej będą wyglądały też obchody nadchodzącego Wielkiego Tygodnia. Msza Krzyżma podczas której są święcone oleje służące do bierzmowania i namaszczania chorych odprawiana w Wielki Czwartek tym razem nie odbędzie się, i zgodnie z dekretem arcybiskupa zostanie odprawiona w pierwszą sobotę po ustaniu epidemii. Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej w katedrze będzie bez obrzędu obmywania nóg.

Podczas liturgii w Wielki Piątek nie będzie tzw. adoracji Krzyża przez dotknięcie go lub złożenie pocałunku, możliwe będzie tylko przyklęknięcie lub głęboki skłon. Nie będzie tego dnia tradycyjnej zbiórki ofiar na kościoły w Ziemi Świętej. Zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka odbędzie się ona w niedzielę 13 września. Dla niektórych najważniejsza zmianę będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Abp Ryś zarządził, by obrzęd ten zastąpić błogosławieństwem posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Podczas liturgii Wigilii Paschalnej i Niedzieli Zmartwychwstania nie będzie procesji rezurekcyjnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany