reklama

Jadą do szkoły na gapę! Połowa pasażerów bez ważnego biletu to młodzież i dzieci

(ls)Zaktualizowano 
Około połowa gapowiczów nie ma ukończonych 18 lat.
Ponad 40 mandatów wystawili gapowiczom kontrolerzy Miejskiego Zakładu Komunikacji od początku stycznia tego roku. Około połowa z tej liczby trafiła do małoletnich pasażerów. Jak przyznaje Danuta Muszczak z pabianickiego MZK, młodzież szkolna bardzo często jeździ bez ważnego biletu.

Za jazdę na gapę grozi mandat w wysokości 260 zł.

-Liczba mandatów spada w miesiącach wakacyjnych, gdy dzieci i młodzież nie korzystają z komunikacji miejskiej - informuje Danuta Muszczak. - W roku szkolnym kontrolerzy wystawiają średnio 80-90 mandatów miesięcznie (ok. 800-900 rocznie), z czego około połowa to kary za jazdę na gapę dla dzieci.

Bez względu na wiek, kara za jadę na gapę jest identyczna - 260 złotych, jeśli przyłapany bez biletu pasażer nie zapłaci mandatu w ciągu 7 dni. W sytuacji, gdy zdąży uregulować dług w ciągu tygodnia, płaci 91 złotych. Nie brakuje rekordzistów, którzy w ciągu roku mają do uregulowania po kilka, a nawet kilkanaście kwitów.

Ponieważ sporo osób nie płaci kary i ignoruje wezwania do zapłaty, MZK regularnie sprzedaje dług firmie windykacyjnej (za około 10 procent wartości niezapłaconych mandatów).

Przypominamy, że bilety w pojazdach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pabianicach sprawdzają kierowcy. Kontrola biletów to ich dodatkowa praca po godzinach. Prawo do tej kontroli w dowolnym momencie mają także kierujący danych autobusów.

Bilet jednostrefowy normalny kosztuje 2,60 zł, natomiast ulgowy - połowę tej kwoty. Podobna zniżka dla uczniów obowiązuje w przypadku podróży dwustrefowych. Jednorazowy bilet normalny to wydatek 3,80 zł, po uldze uczeń płaci - 1,90 zł.

Na tzw. migawkę jedno- lub dwustrefową uczniowie nie mają zniżki. Bilet miesięczny kosztuje odpowiednio 100 i 120 zł, niezależnie od wieku pasażera.

Niepełnoletni mieszkańcy Pabianic mogą skorzystać z 30-dniowego wspólnego biletu łódzko-pabianickiego. Płacą wtedy połowę mniej niż dorośli, czyli 74,50 zł.

WIERSZYKI NA DZIEŃ BABCI, WIERSZYKI NA DZIEŃ DZIADKA, ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA
ŻYCZENIA NA DZIEŃ BABCI, ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIADKA, DZIEŃ BABCI I DZIADKA PIĘKNE ŻYCZENIA [15.01.18]
Botoks online. Gdzie oglądać Botoks w sieci
Listy do M. 3 online
Dni wolne 2018 [KALENDARZ DNI WOLNYCH 2018]
Niedziele handlowe 2018

[POGODA FILM

](http://www.expressilustrowany.pl/ "POGODA FILM