Jacek Saryusz-Wolski przewodniczącym Rady Europejskiej

Leszek Rudziński AIP
Kandydatem Polski na przewodniczącego Rady Europejskiej został europoseł Jacek Saryusz-Wolski – poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednocześnie polityk został wykluczony z Platformy Obywatelskiej. Resort spraw zagranicznych opublikował komunikat, w którym potwierdza wybór Saryusza-Wolskiego na szefa Rady.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało dziś notę do MSZ Republiki Malty (która 1 stycznia 2017 r. objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej - red.), w której formalnie zgłosiło kandydaturę polskiego europosła. W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że 'Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej” – czytamy.

Tego samego dnia zarząd Platformy Obywatelskiej, której Saryusz-Wolski był członkiem podjął decyzję o wykluczeniu go z partii. Polityk został także wykluczony z Europejskiej Partii Ludowej.

W tej chwili funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej sprawuje były premier Polski Donald Tusk. Obecny polski rząd zdecydowanie sprzeciwia się jego ponownej kandydaturze i odmawia mu swojego poparcia. Nowy przewodniczący obejmie swoje stanowisko z dniem 1 czerwca 2017 r. Jego kadencja zakończy się 30 listopada 2019 r.

Jacek Saryusz-Wolski urodził się w Łodzi w 1948 r. W Parlamencie Europejskim zasiada już trzecią kadencję. O możliwej kandydaturze europosła mówiło się w kuluarach już od pewnego czasu, jednak ani on sam, ani nikt z polskiego rządu otwarcie jej nie potwierdzał.

Pod koniec lutego b.r. brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na informacje od dwóch anonimowych unijnych dyplomatów poinformował, że premier Beata Szydło próbuje przekonać członków Unii Europejskiej do zastąpienia ubiegającego się o drugą kadencję Donalda Tuska Jackiem Saryuszem-Wolskim. - Pani Szydło wypytuje - powiedział jeden z nich, dodając, że nie może podać swojego nazwiska, ponieważ owe rozmowy są poufne. Drugi dyplomata stwierdził, że dyskusja wciąż trwa.

PLMMA 72 NA ŻYWO ONLINE. SZYMON KOŁECKI MMA NA ŻYWO. GALA MMA NA ŻYWO ONLINE WALKA KOŁECKIEGO
LAHTI RELACJA NA ŻYWO. STREAM LAHTI 2017. WYNIKI LAHTI TRANSMISJA. LAHTI RELACJA LIVE 4.03

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Pogoda na dziś (x.news/TVN Meteo)