Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywne muzeum polskiego kina w Łodzi. To największe w Polsce. Kiedy otwarcie? ZOBACZ ZDJĘCIA

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Każdy zakamarek zostanie odpowiednio zaaranżówany.
Każdy zakamarek zostanie odpowiednio zaaranżówany. Grzegorz Gałasiński
Interaktywne muzeum polskiego kina w Łodzi. W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łodzi trwają prace nad wystawą "Kino Polonia". Ekspozycja ma być gotowa do zwiedzania jeszcze w tym roku. Trwają prace związane z aranżacją wszystkich sal wystawienniczych.

Interaktywne muzeum polskiego kina w Łodzi. Wystawa na trzech poziomach

Wystawa "Kino Polonia" zostanie otwarta na trzech poziomach i będzie poświęcona kinu polskiemu. Na powierzchni, blisko 1500 metrów kwadratowych widz będzie odbywał podróż po 120 letniej historii polskiego kina, podzieloną na poszczególne okresy, od pierwszych filmów niemych, po kino lat 30, 50, czy 60. Drugą wystawą będzie "Materia kina", w czasie której zwiedzający zmieni się w twórcę kina: reżysera lub producenta filmowego i będzie mógł zrealizować swój własny film. Będzie można prześledzić proces powstawania filmu od jego najwcześniejszej fazy, czyli pisania scenariusza, po plan zdjęciowy i premierę filmową i to co dzieje się z filmem później.

W placówce będą trzy nowoczesne kina. Jedno na 160 widzów i dwa mniejsze na 50 osób.

Na ekspozycję złoży się 5 godzin specjalnie stworzonego materiału audiowizualnego, blisko 50 projekcji filmowych, ponad 50 stanowisk interaktywnych, 5 unikalnych instalacji multimedialnych oraz około 500 metrów kwadratowych wydruków wielkoformatowych.

Interaktywne muzeum polskiego kina w Łodzi. Podróż po 120 letniej historii polskiego kina

Wystawę Kino Polonia zwiedzać się będzie w charakterystyczny sposób, schodząc w dół – z poziomu 4 na 2. Rozwijająca się chronologicznie ścieżka edukacyjna będzie opowieścią o historii kultury filmowej na ziemiach polskich, której zwiedzanie urozmaici innowacyjny system audio przewodnika (dostosowany również dla osób z niepełnosprawnościami) z głosami pary aktorów.

Łódź jest stolicą polskiego kina od zawsze, to akurat w Łodzi będziemy mieć centralne miejsce, w którym będziemy centralne miejsce, w którym będziemy uczyć o filmie i zachowywać historię filmową. Nazwa Kino Polonia nawiązuje do narodowego charakteru naszej wystawy, do tego, że opowiadamy historię polskiego kina - tłumaczy Rafał Syska, dyrektor NCKF.

Interaktywne muzeum polskiego kina w Łodzi. To największe w Polsce

Na wystawie zobaczymy obiekty oryginalne związane z historią polskiego kina: kostiumy z epoki, głownie z lat 60-70, kiedy powstawały najważniejsze polskie filmy oraz fragmenty scenografii. Placówka kupiła od Łódzkiego Centrum Filmowego sto filmowych kostiumów (w tym największa kolekcja oświęcimskich pasiaków i mundurów nazistowskich), które zostały uznane za najcenniejsze i najbardziej kultowe: "Ziemia obiecana", "Lalka", "Królowa Bona", "Krzyżacy", "Faraon".

Narodowe Centrum Kultury Filmowej miało zostać otwarte już w 2019 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany