Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi zidentyfikował szczątki ofiar totalitaryzmów. Kim byli?

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN na Cmentarzu przy ul. Smutnej w Łodzi.
Prace ekshumacyjne prowadzone przez IPN na Cmentarzu przy ul. Smutnej w Łodzi. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
W piątek, 22 lipca w Belwederze podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych ogłoszone zostały nazwiska 30 ofiar totalitaryzmów, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nowo zidentyfikowanych znajdują się dwie ofiary z terenu IPN Oddział w Łodzi - Jan Żak z Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz Józef Dudaczyk z batalionu Obrony Narodowej „Wieluń II”.

Jan Żak ps. „Huragan”, „Bohun”

Szczątki Jana Żaka ps. „Huragan”, „Bohun” zostały odnalezione w listopadzie 2019 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych na Cmentarzu przy ul. Smutnej w Łodzi. Mężczyzna urodził się 30 lipca 1927 r. w Wólce Skotnickiej w pow. koneckim (obecnie piotrkowskim) i już jako dziewiętnastolatek został aresztowany po ujawnieniu znajdującej się przy nim antykomunistycznej odezwy, której był autorem. Nastolatka przewieziono z Częstochowy do WUBP w Łodzi, pod zarzutem przynależności do AK, jednak zwolniono go w sierpniu 1946 r. a sprawę umorzono. Jak się okazuje Jan Żak prawdopodobnie już w trakcie nauki w gimnazjum nawiązał współpracę z oddziałem KWP ppor. Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk” we wsi Placówki.

21-latek w maju 1949 r. wraz z Józefem Broszkowskim utworzyli oddział zbrojny, który przeprowadził wiele działań skierowanych przeciwko władzy komunistycznej. Po akcjach rekwizycyjnych, Żak zostawiał pokwitowania podpisane swoim pseudonimem, tym samym potwierdzając działanie na rzecz KWP. W grudniu 1949 r. oddział został rozwiązany, a Żak podjął próbę wyjazdu do Słupska, która niestety zakończyła się aresztowaniem przez funkcjonariuszy PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. 26 maja 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazał Jana Żaka na karę śmierci, którą wykonano 1 sierpnia 1950 r. w więzieniu przy ul. Sterlinga w Łodzi.

Józef Dudaczyk

Drugą z ofiar z terenu IPN w Łodzi był Józef Dudaczyk. Jego szczątki znaleziono w listopadzie 2020 r. na cmentarzu parafialnym w Starym Ochędzynie. Dudaczyk urodził się 11 września 1909 r. w Wieluniu i ukończył Centralną Szkołę Podoficerską KOP w Osowcu. Wiosną 1939 r. powołano go do batalionu Obrony Narodowej „Wieluń II”, jednak zaledwie kilka miesięcy później, bo 2 września 1939 r. poległ na polach Nowego Ochędzyna wraz z dwoma innymi żołnierzami. Mężczyzna uczestniczył w zabezpieczeniu odwrotu oddziału Obrony Narodowej po stoczonej bitwie z Niemcami pod Krajanką, w misji tej oddał swoje życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany