Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna cząsteczka wykryta przez łódzkich naukowców pomaga wrócić do sił po przebyciu covid 19

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Po przebyciu covid-19 niełatwo dojść do formy sprzed choroby...
Po przebyciu covid-19 niełatwo dojść do formy sprzed choroby... Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego wykryli innowacyjną cząsteczkę 1-MNA, która może mieć wielkie znaczenie dla osób w okresie rekonwalescencji po przebyciu COVID-19. Jej działanie zbadał dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista, specjalista medycyny stylu życia.

Jak wrócić do formy po koronawirusie?
Innowacyjna cząsteczka pomaga odzyskać siły po COVID-19

Czwarta fala pandemii COVID-19 trwa. W Łodzi oraz w całym kraju odnotowujemy kolejne rekordy dobowych zakażeń.
Do tej pory, według oficjalnych statystyk, od początku pandemii z COVID-19 zmierzyło się ponad 3 miliony Polaków. Ozdrowieńcy nie zawsze są w dobrej kondycji, nawet wiele miesięcy od zakończenia choroby. Niestety bardzo wiele osób po przebyciu COVID-19 skarży się na ciągłe zmęczenie, brak sił i trudności z powrotem do formy. Czy da się ten proces przyspieszyć?
Łódzcy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe.

Wirus sieje spustoszenie w organizmie
Infekcja koronawirusowa jest poważną chorobą układu oddechowego i niekiedy pozostawia po sobie niemałe spustoszenie. Najczęściej (dotyczy to ok. 70 proc. ozdrowieńców) pacjenci powracający do zdrowia po infekcji SARS-CoV2 skarżą się na zmęczenie, a także dotkliwe bóle mięśniowe czy osłabienie całego organizmu.

- Różne badania wskazują, że zarówno przewlekłe zmęczenie, bóle mięśniowe, jak i obniżona wydolność to objawy stanu zapalnego, który toczy się w organizmie po przebyciu infekcji wirusowej, do tego często dochodzą również problemy z mikrokrążeniem – komentuje dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista, specjalista medycyny stylu życia.

Sposób na poprawę zdrowia
Organizm po przechorowaniu COVID-19 potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Eksperci zalecają rehabilitację, a dodatkowo można wspomóc organizm odpowiednią dietą czy regularnym wysiłkiem fizycznym o średniej intensywności. Wiele dobrego przynieść może także suplementacja.

Odkrycie łódzkich naukowców - cząsteczka 1-MNA
Odkryciem łódzkich naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego jest cząsteczka 1-MNA, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących nasz organizm przed atakami bakterii i wirusów oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Jest to cząsteczka endogenna, czyli występująca naturalnie w organizmie człowieka.
Nazywamy ją metabolitem witaminy B3, ponieważ powstaje na drodze przekształcania tej witaminy przez nasz organizm w niacynę. 60% niacyny przekształca się w 1-MNA. Jednak samo spożycie witaminy B3 nie zapewni właściwego poziomu endogennego 1-MNA. Co prawda, występuje ona naturze – m.in. w algach wakame i zielonej herbacie, ale by przyjąć zalecaną dzienną dawkę, czyli  58 mg MNA, należałoby konsumować codziennie ok. 1,8 kg alg wakame lub 2 kg liści zielonej herbaty. Jest to mało realna dieta, dlatego w naszej szerokości geograficznej – pozostaje suplementacja.

Rehabilitacja wspierana suplementacją 
Badaniami nad cząsteczką 1-MNA zainteresował się internista, kardiolog i specjalista medycyny stylu życia – dr Michał Chudzik. Ekspert postanowił podać ozdrowieńcom preparat z 1-MNA, by sprawdzić, czy szybciej wrócą do formy po jego zażyciu.

- Ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości, 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 – tłumaczy dr M. Chudzik. 

Dr Chudzik przeprowadził badanie: pacjentów rehabilitowanych po COVID-19 podzielił na dwie grupy: jednej podawał preparat z 1-MNA, drugiej – nie. Obie grupy wykonywały także zalecane ćwiczenia. Ci pierwsi po sześciu tygodniach mieli wydolność poprawioną o 92%, ci drudzy – o 60%.

Pomocna cząsteczka nie tylko w walce z COVID
1-MNA nazywana jest także „sportem w pigułce”. W wyniku uprawiania sportu w naszym organizmie aktywuje się szereg mechanizmów, m.in. lipaza lipoproteinowa. MNA wpływa na metabolizm tłuszczy, zwiększa aktywność lipazy, w stopniu podobnym jak podczas umiarkowanej aktywności fizycznej. 1- MNA w dawce 58 mg na dobę wpływa pozytywnie na wydolność i tolerancję wysiłku fizycznego.  Ponadto, 1-MNA działa przeciwzapalne, przeciwzakrzepowo, poprawia mikrokrążenie i potrafi aktywować enzymy, które mają dobry wpływ na wydłużanie naszego życia. Stabilizuje m.in. sirtuiny, czyli białka odpowiedzialne za procesy starzeniowe, opóźniając je.  
1-MNA zarejestrowana jest jako nowy składnik żywności w Europie. Preparat jest dostępny bez recepty w aptekach, kosztuje ok. 40 złotych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany