Informatycy nielegalnie rozpowszechniali przez Internet kanały płatnych telewizji cyfrowych

KWP ŁODŻ
Policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej w Łodzi rozbili szajkę informatyków, którzy nielegalnie rozpowszechniali przez Internet kanały płatnych telewizji cyfrowych. W tym celu na terenie Łodzi i okolic, rozmieścili serwery sharingowe (umożliwiające zalogowanym użytkownikom korzystanie z dostarczanych przez nich treści w tym przypadku sygnału NC+, canal +). Taka rozproszona struktura serwerów sharingowych pozwalała na ciągłość działania w przypadku awarii prądu, braku Internetu oraz miała, w założeniu utrudnić organom ścigania namierzenie sprawców.

14 lipca 2015 realizując postanowienia o wydaniu rzeczy i przeszukaniu wydane przez Prokuratora Rejonowego Łódź-Górna, funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, KP VII KMP w Łodzi, Pracowni Badań Komputerowych LK KWP w Łodzi zabezpieczyli 4 serwery sharingowe umiejscowione w 3 lokalizacjach na terenie województwa łódzkiego oraz 8 specjalnie w tym celu zaprogramowanych dekoderów „biorców” nielegalnego sygnału.

Rozproszona infrastruktura sharingu opierała się na dwóch serwerach podstawowych oraz dwóch serwerach wspomagających (backupowych) działających dzięki 4 kartom abonamentowym płatnych telewizji dostarczała jednocześnie sygnał do około 50-60 odbiorców.

W trakcie przesłuchań i zabezpieczania serwerów sprawcy przyznali się do przygotowania i zarządzania siecią serwerów.
Ten typ przestępczości skodyfikowany jest w z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Czy zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

[ZOBACZ TEŻ FILM Gigantyczny pożar na autostradzie. Spłonęło 20 samochodów (autorCNN Newsource/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Gigantyczny pożar na autostradzie. Spłonęło 20 samochodów (autorCNN Newsource/x-news)