Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja nie ustępuje! W kwietniu za zakupy płaciliśmy o 2 procent więcej

aip
Wojciech Gadomski aip
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do marca wzrosły o 0,3 proc., ale w skali roku - czyli w porównaniu z cenami z kwietnia 2016 r. - były aż o 2 proc. wyższe. Najbardziej podrożała odzież i obuwie, potaniały za to alkohole.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek 12 maja, w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,0 proc.), w zakresie transportu (o 0,7 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc. Niższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,02 p. proc.

W kwietniu br. ceny żywności pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem (wobec spadku o 0,5 proc. w marcu br.). Najbardziej podrożało mięso (przeciętnie o 0,9 proc., w tym mięso wieprzowe – o 3,3 proc., wołowe i cielęce – o 0,6 proc., wędliny – o 0,4 proc., przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili także za ryż (o 0,4 proc.), pieczywo (o 0,3 proc.) oraz warzywa (o 0,1 proc.). Ceny makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W kwietniu br. niższe były natomiast ceny mąki (o 3,0 proc.), tłuszczów zwierzęcych (o 2,1 proc.) i roślinnych (o 1,8 proc.). Tańsze niż w marcu br. były owoce (o 0,9 proc.) oraz ryby i owoce morza, a także cukier (po 0,4 proc.). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,3 proc., w tym za jaja – o 0,9 proc., sery i twarogi – o 0,5 proc., jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 0,1 proc., przy wzroście cen mleka – o 0,2 proc.).

Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,6 proc., a za napoje alkoholowe o 0,3 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się o 0,2 proc.. Mniej niż w marcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 1,3 proc.), soki owocowe (o 1,1 proc.) oraz wody mineralne lub źródlane (o 0,2 proc.). Ceny herbaty utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Wzrosły natomiast ceny kawy, a także soków warzywnych i owocowo- -warzywnych (po 0,2 proc.).

Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,5 proc. i 2,4 proc. wyższym niż w marcu br. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w kwietniu br. o 0,2 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,2 proc.). Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci (o 0,7 proc.), a także zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne (po 0,2 proc.). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,4 proc.).

Ceny mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego pozostały na poziomie notowanym w marcu br. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono natomiast za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,4 proc.) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1 proc.).

W kwietniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Podrożały usługi stomatologiczne (o 0,3 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2 proc.). Odnotowano także nieznaczny wzrost cen wyrobów farmaceutycznych (o 0,1 proc.). Ceny usług szpitalnych i sanatoryjnych utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W kwietniu br. wzrosły także ceny samochodów osobowych (o 0,5 proc.). Mniej niż przed miesiącem płacono natomiast za paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,9 proc., w tym za gaz ciekły – o 2,2 proc., olej napędowy – o 1,2 proc., a benzynę – o 0,6 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,0 proc. (w tym usług – o 2,7 proc., a towarów – o 1,7 proc.) i znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały wzrosty opłat związanych z transportem (o 8,7 proc.), wyższe ceny żywności (o 3,0 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 1,5 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,73 p. proc., 0,67 p. proc. i 0,38 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,31 p. proc.

PIKNIK W KRATKĘ [BAJKOWA] SWARZĘDZ KUCHENNE REWOLUCJE MAGDY GESSLER [MENU]
KSW NA NARODOWYM KSW 39 COLOSSEUM TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ NA ŻYWO, ONLINE
WYNIKI LOTTO 11.05.17 LOSOWANIE LOTTO 11.05 WYNIKI. LOTTO WYNIKI 11.05.17
UCHO PREZESA 15 ZA DARMO UCHO PREZESA 15 YOUTUBE GDZIE OBEJRZEĆ UCHO PREZESA 15
KTO JEST AGENTEM? ODETA AGENT, JAREK KRET AGENT, KTO WYGRAŁ AGENTA
KTO JEST AGENTEM? JAREK AGENT, DARIA AGENT, ODETA AGENT KTO WYGRAŁ AGENTA?
ZOBACZ TEŻ FILM - Przegląd najważniejszych informacji z tygodnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany