Ilu jest łodzian w Łodzi

Bohdan Dmochowski
Szacuje się, że w dzień powszedni Łódź zaludnia 800 tys. osób... Paweł Łacheta
To było zaledwie wczoraj... - chciałoby się powiedzieć o drugim miejscu, jakie pod względem liczby ludności zajmowała w kraju Łódź. Ale ten miły sen skończył się nie wczoraj, lecz sześć lat temu - 15 czerwca 2007 roku, kiedy to Kraków wyprzedził Łódź o symboliczną jedną duszę. Potem poszło jak z górki. Na koniec 2007 roku krakusów było już o 3,5 tys. więcej niż nas, a w końcu 2012 roku przewaga ta wzrosła aż 10-krotnie! (Kraków - 758.334 mieszkańców, Łódź - 718.960).

Jaki ojciec, taki syn
Kiedy kilka lat temu Grzegorz Witkowski z ciepłym jeszcze dyplomem magistra biologii odlatywał z lotniska im. Reymonta do Edynburga, żegnającej go narzeczonej Krysi obiecywał, że po odbyciu praktyki na szkockiej farmie ekologicznej wróci i za zarobione funty wynajmą mieszkanie w ich rodzinnej Łodzi. Plan wypalił w połowie. Grzegorz wrócił, Krysia czekała, ale praca nie. Dlatego młodzi spakowali manatki i wyjechali do Krakowa.

Zobacz też: Pan Przemysław własnym ciałem blokuje drogę-Film

- Od ręki dostałem pracę w podkrakowskiej gminie w charakterze specjalisty ds. wykorzystania środków unijnych na inwestycje proekologiczne. Mamy też dostać komunalne M-2 na krakowskim Kazimierzu - podsumowuje swoje ostatnie pięć lat.
Grzegorz i Krystyna opuścili Łódź prawdopodobnie na zawsze, bo - jak wyznał - nie po to studiował, a potem harował 4 lata dla królowej Elżbiety II, żeby teraz siedzieć bezczynnie i liczyć muchy na suficie.
Jednostkowy przykład tej rodziny to nie problem dla naszego miasta, ale jak pomnoży się go przez prawie 5.000 łodzian, którzy tylko w 2012 roku "odpłynęli" do innych miejscowości i około 20.000 kolejnych, przebywających za granicą dłużej niż 3 miesiące (szare liczby mówią o 80.000), to robi się duża dziura. A jeszcze gorsze, że spośród 30 największych polskich miast, w Łodzi jest najwyższa umieralność (14,2 zgony na 1000 mieszkańców) i najniższy przyrost naturalny (-5,86 na 1000 ludności).

Kto mnie zechce?
Łodzianie znani są z lokalnego patriotyzmu, ale wzniosłe uczucia przegrywają z burczącym brzuchem. Wyjeżdżają więc za chlebem, głównie młodzi i dobrze wykształceni, między innymi do Krakowa.
- Migracja ujemna w Łodzi, a dodatnia w Krakowie, to jedna z przyczyn, że stolica Małopolski "odjeżdża" nam pod względem liczby mieszkańców - uważa Stanisław Kaniewicz, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Łodzi. - Nasze miasto ludnościowo kurczy się i starzeje przede wszystkim dlatego, że rodzi się u nas zbyt mało dzieci - dodaje.

Na wieki przed Piotrkowem!
Oczywiście Łodzi nawet za sto lat Piotrków nie przegoni, ale nie zmienia to faktu, że będzie nas coraz mniej do pieczenia chleba. Oto stan obecny i prognoza demograficzna dla Łodzi i Krakowa:

Liczba ludnościŁódźKrakówSaldo
2012718.960758.33439.374
2015700.700765.70065.000
2020671.200771.300100.100
2025641.600773.600132.000
2030610.200772.30162.000

Za dnia więcej, w nocy mniej
Czy rzeczywiście w naszym mieście mieszka dokładnie już niecałe 719.000 osób - zdania są podzielone. Bo jeśli przyjmiemy za prawdziwe szacunkowe dane, że około 50.000 łodzian przeniosło się do dziesiątek miejscowości położonych już poza obszarem ścisłej wielkomiejskiej zabudowy, a jakieś 20.000 wyjechało za granicę na dłuższy okres, to w Łodzi mieszka na stałe nie 719.000, lecz 649.000 osób.
Natomiast zupełnie niewiarygodne są dane o liczbie ludności ze "spisu śmieciowego", gdyż właściciele czy najemcy domów i mieszkań zatajają faktyczną liczbę domowników, by płacić jak najmniej za wywóz nieczystości.

Zobacz też: Fajfik śmiga na wakeboardingu-FILM

Komu i w co ostatecznie wierzyć, skoro dla kontrastu Arkadiusz Jakubiec, dyrektor Biura Strategii Miasta, twierdzi, że ci, co narzekają na zjawisko wyludniania się Łodzi zapominają o rzeszy studentów z całej Polski i mieszkańcach ościennych powiatów, którzy mają w naszym mieście pracę i mieszkają o rzut beretem od stolicy województwa. Według niego, liczba takich napływowych łodzian przekracza nawet 100.000, a więc w dzień Łódź zaludnia grubo ponad 800.000 osób.
No to ilu nas w końcu jest? Wiarygodną liczbę poznamy dopiero we wrześniu, kiedy to mają zostać podane do publicznej wiadomości wyniki spisu powszechnego z 2012 roku. Na dziś zaś przyjmijmy, że spośród 718.960 łodzian na Bałutach mieszka - 204.342, na Górnej - 168.380, na Polesiu - 139.147, na Widzewie - 135.806 i najmniej, bo 71.296 w Śródmieściu.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

.
nie każdy bezrobotyny jest w urzędzie zarejestrowany
G
Gość
przez tych, co nim rządzą i rządzili, bo to ludzie bez jakiegokolwiek przygotowania, niekompetentni, głupi, bez wizji. A obecna władza to kwintesencja tych cech. Zdanowska i jej osiągnięcia:
1.Brak perspektywicznego planu rozwoju miasta,
2.Chaos podczas zimy. Nie przewidzieli, że zima w Polsce może być ostra, dlatego zarezerwowali pieniędzy jak na atak zimy w Hiszpanii.
3.Likwidacja szkół i wzrost cen parkingów
4.Nieliczenie się z opinią mieszkańców w sprawie budowy trasy Górna i Brzezińskiej, przez co ludzie będą musieli wyburzać swoje domy np. w okolicy planowanej trasy Górnej, a jeszcze pół roku temu dostali pozwolenie na budowę.
5.Wysokość pensji
6.Podwyżki czynszu
7.Premie dla niekompetentnych zastępców i zwiększenie ich liczby
8.Wywóz śmieci (12.65 zł. przy 220 mln. i 12.65 zł. przy 95 mln.) i źle przygotowany przetarg (przez co mieszkańcy będą musieli zapłacić za kontenery),
9.Niekompetencja
10.Brak prawdziwych inwestycji , które zmniejszyłyby liczbę bezrobotnych przynajmniej poniżej pułapu 10 %
11.Ponad 44 tys. bezrobotnych
12.Nieumiejętność lobbingu na rzecz Łodzi w Warszawie ( żenujący spektakl w sejmie z okazji roku Tuwima)
13.Buspasy – miasto rozkopane bez jakiejkolwiek koordynacji i jeszcze buspasy do tego. Nawet policja to krytykowała.
14.Stadiony - żenujący spektakl
15.Niekompetencja urzędników jej podległych i nieznajomość przepisów (ZDiT, Centrum Świadczeń Socjalnych, UMŁ, PUP)
16.MPK
17.Upodobanie do trunków
18.Bezczelność
19. Odpływ wydarzeń promujących miasto (np. Camerimage)
G
Gość
nie wiem co bierze, ale powinien brać połowę albo zmienić dilera
s
stefan karwowski
tylu jest co głosowało za odwołaniem zdanowskiej
K
Kapłon
Ormianie a nie Armenii.
s
styks
Chcesz komuś wmówić, że w Łodzi w 20 lat, ubyło 500 tys. mieszkańców, migrując i umierając? Puknij się w łeb ;-)
a
adam
"w naszym mieście mieszka dokładnie już niecałe 719.000 osób" - może to zdanie ktoś przetłumaczyć ? Nie ma dnia aby w redakcji nie stworzono kolejnego potworka. Pozdrawiam redaktora z "Inflandzkiej".
o
ok
doklanie
i
i td
Redaktor tego tekstu mocno naciągnoł ilosc osób zamieszkujacych łodz i tereny po za łodzią, czy obrzary pozamiejskie.

potwierdze ze łodz może liczyc w najlepszym wypadku około 450 tysięcy jak niemniej ludzi.

Z kad taki wniosek a no:
1)zameldowanie osob na pobyt czasowy, cudzoziemców, studentów to duża ilosc osób zw na :
a)firmy zagraniczne ktore sprowazają swoich angoli
b)studenci z innych miast, studja w lodzi są jedne z najtańszych

2)Bezdomnośc
-osoby ktore faktycznie nieistnieją
1)cudzoiemcy
2)osoby z krajów trzecich
3)obywatele polscy-bezdomni

duza ich osob przebywa na chwile po czym odjeżdza do np niemiec. Chińczyczy, Armeni.

3)i ostatnia grupa obywatele polski(łodzianie)
a)wyjechali za granice a faktycznie są zarejestrowani w posredniaku
-niemcy
-anglia
-kraje skandynawskie

Proszę rozejrzec się wieczorem w sobote, niedziele po ulicach pustka i pustka.

Moim zdaniem faktyczna liczba zamieszkującyh osób, zamieskzujacych wynosi około 350 tysiecy.
Przy czym pozostale 350 jest jak wyzej.
I
INFORMATYK
Co za problem policzyc po peselach przypiasnych do adresów ilu uczniów SZKOLNICTWO, ilu emerytów ZUS, ilu pracowników ZUS, ilu bezrobotnych UP i do tego doliczyć 2% nigdzie nie wzkazanzch i przybyłych emigrantów. Takie dane mozna miec w ciągu doby !!!
Dodaj ogłoszenie