Ile szkoły w szkole? W poniedziałek zaczyna się rok szkolny. Ile z 300 dni uczniowie spędzą w ławkach?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Zaktualizowano 
Rozpoczyna się rok szkolny. Potrwa 10 miesięcy – tj. 300 dni. Ile z nich przyjdzie dzieciom i młodzieży spędzić w ławkach na lekcjach? Na 30 wrześniowych dni przypadnie 10 dni weekendowych, a z nauką – 20.

– Przez kilka pierwszych zwykle omawia się sprawy organizacyjne, więc jeszcze będzie luz – zwracają uwagę uczniowie. - Czasem trafiają się krótkie wycieczki – dwu czy trzydniowe.

Październik już będzie bardziej sprzyjał niezakłóconej pracy – prócz ośmiu wolnych sobót i niedziel, bez lekcji zwykle jest jedynie Dzień Edukacji Narodowej (14.10). To oznacza 22 dni nauki. W listopadzie – dwa długie weekendy – pierwszy z racji Dnia Wszystkich Świętych (1 listopada wypada w piątek), a drugi – na Święto Niepodległości (11 listopada, które z kolei przypada w poniedziałek). Dzięki temu do szkoły trzeba będzie przyjść tylko 19 razy. Grudzień tradycyjnie kojarzy się z atmosferą świąteczną i już uczniowie marzą o przerwie na Boże Narodzenie. Podliczając wolne weekendy i przerwę od 23 do 31 grudnia mamy bilans miesiąca – 16 dni wolnych i 15 z lekcjami. Niektórzy jednak odejmują jeszcze jeden dzień na klasowe obchody wigilii, śpiewanie kolęd, które często zastępuje normalne zajęcia. Atrakcyjnie zapowiada się także pierwszy miesiąc 2020. Zacznie się naturalnie od wolnego Nowego Roku – 1 stycznia. Przypada on w środę. W wielu szkołach w związku w tym rozpatrywana jest opcja wykorzystania tzw. dni dyrektorskich w czwartek 2 i piątek 3 stycznia. Sprzyja to potem przedłużeniu weekendu 4 i 5 stycznia do poniedziałku 6 stycznia, kiedy mamy dla wszystkich wolne od pracy święto Trzech Króli.

– Jeżeli rada pedagogiczna i rada rodziców zaakceptują taki układ, to wtedy dzieci przyjdą do szkoły 7 stycznia, ale tylko na cztery dni – zauważa Michał Różański,dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Pogonowskiego. – Bo od 13 stycznia w naszym województwie zaplanowane zostały dwutygodniowe ferie zimowe.

Po nich zostanie raptem zostanie 5 dni lekcji. Wyjątkowo pracowicie będzie w związku w tym lutym – nie dość, że to miesiąc 29-dniowy, to aż w 20 z nich trzeba będzie chodzić do szkoły – poza weekendami, nic wolnego się raczej nie trafi. W marcu też bez specjalnych przerw – 22 dni powszednich wypełnią lekcje. Na więcej wolnego uczniowie mogą liczyć dopiero w kwietniu. W dniach 8-14 kwietnia będzie przerwa wielkanocna, a zaraz potem – egzaminy klas VIII – 15, 16,17 kwietnia. Z przerwy świątecznej skorzystają wszyscy, a przez kolejne trzy dni odpoczywać będzie cała rzesza uczniów klas I-VII podstawówek, którzy wtedy nie mają zajęć edukacyjnych. Da im to łącznie 15 dni wolnych! Maj rozpocznie się od długiego weekendu – 1-3 maja to piątek, sobota i niedziela. Po nim rozpoczną się matury. A to oznacza, że weekend wydłuży się uczniom klas I-II liceów i I-III techników. Mają wolne, aby ich koledzy mogli spokojnie zdawać największe obowiązkowe pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. W maju więc – odliczając jeszcze weekendy - przyjdzie im spędzić w szkole tylko 17 dni.

A po maju już wszyscy czekać będą na wakacje – datę rozdania świadectw ustalono na 26 czerwca. Zanim to nastąpi trzeba będzie się pouczyć 18 dni, z przerwami na weekendy zwykłe i jeden długi związany ze świętem Bożego Ciała. Przypadnie ono 11 czerwca, jak zawsze w czwartek i jak zawsze pewnie piątek po nim w większości placówek zostanie wykorzystany kolejny dyrektorski dzień wolny.
Podsumowując – na 300 dni 10 miesięcy szkolnych uczniów czeka 179 dni z lekcjami i aż 121 wolnych. A może jeszcze niektórzy wyjadą na kilkudniowe wycieczki, zielone szkoły, wymiany międzynarodowe...

Pogoda w poniedziałek, 2 września:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie