Ile możemy zjeść jajek w tygodniu?

Magdalena Jach
Jajko można przyrządzać na wiele sposobów.<br>
Jajko można przyrządzać na wiele sposobów. Jarosław Ziarek
W ciągu roku zjadamy blisko 150 jaj, a w Wielkanoc więcej niż na co dzień. Ile powinniśmy spożywać, jakie mają właściwości - odpowiada dietetyk Ewa Kurowska.

Według WHO możemy zjadać nawet 10 jaj tygodniowo * Jajko zawiera ok. 80 kcal Jest idealnym źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jedno duże jajo to skarbnica składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jaja są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. Spożycie jednego jaja uzupełnia ok. 25% zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten składnik. Według organizacji żywieniowych, białko jaja jest międzynarodowym wzorcem żywieniowym białka ze względu na skład i proporcję zawartych w nim aminokwasów. Ponadto jajko jest źródłem niemal wszystkich witamin, z wyjątkiem witaminy C. To doskonałe źródło witamin A, E i D oraz luteiny, która pozytywnie wpływa na ludzki wzrok.

Czy jajo zawiera tłuszcz?

Jedno jajo zawiera ok 10% tłuszczu jednak w korzystnym dla człowieka składzie - proporcje zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych w stosunku do tłuszczów nasyconych wynoszą w jajku 2:1. Co sprawia, że nie musimy obawiać się wysokiej zawartości cholesterolu - jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w utrzymaniu jego prawidłowego stężenia we krwi oraz mają korzystny wpływ na układ krążenia.

Nienasycone kwasy tłuszczowe dodatkowo sprzyjają wchłanianiu niezbędnych witamin i minerałów do organizmu. Możemy zjadać nawet 10 jajek tygodniowo (wliczając w to także jajko zawarte w ciastach, makaronach, itp.).

[ZOBACZ TEŻ FILM Czy Ewa Kasprzyk zagra Magdę Gessler? Ewa Kasprzyk o zagraniu Magdy Gessler: Temperament mamy podobny (autorDzień Dobry TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Czy Ewa Kasprzyk zagra Magdę Gessler? Ewa Kasprzyk o zagraniu Magdy Gessler: Temperament mamy podobny (autorDzień Dobry TVN/x-news)