Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II wojna światowa w Łodzi. Tak wyglądało miasto w latach 1939-1945 ZDJĘCIA

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Zbiory Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi/Grzegorz Gałasiński
78 lat temu, 8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Niemcy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Jak wyglądała Łódź w latach wojennych? Jak żyli łodzianie? Zobaczcie w naszej galerii zdjęć.

Łódź za czasów okupacji

Łódź znajdowała się na zachodnich terenach Rzeczypospolitej Polskiej anektowanych przez III Rzeszę. Miasto nie stało się jednak częścią Generalnego Gubernatorstwa, ponieważ na prośbę miejscowych volksdeutschów administracyjnie jako stolica rejencji łódzkiej (niem. Regierungsbezirk Litzmannstadt) włączono ją w granice tzw. „Kraju Warty".
9 listopada 1939 wraz z ziemią łódzką do III Rzeszy włączono powiaty: gostyniński, kutnowski, łaski, łódzki, łęczycki, oraz zachodnie części powiatów brzezińskiego, radomszczańskiego, piotrkowskiego.

Władze hitlerowskie, które nadały Łodzi status miasta wydzielonego, podzieliły Łódź na cztery dzielnice administracyjne, a siedem kolejnych utworzono na terenach podmiejskich. Ulicom w mieście nadano nowe nazwy. Ulica Piotrkowska przemianowana została na Adolf-Hitler-Straße.
Dotychczasowy herb Łodzi – złotą łódź w czerwonym polu, zmieniono na złotą swastykę na granatowym tle, a barwy miasta ze złoto-czerwonych na granat – barwy rodu Litzmannów.

Od dnia 8 kwietnia 1941 nadburmistrzem okupowanej Łodzi był Werner Ventzki.

Niemiecka administracja odizolowała całą żydowską ludność miasta (ok. 200 tys. osób) w Ghetto Litzmannstadt utworzonym 8 lutego 1940 r. na Bałutach.

Łódzcy Żydzi, stłoczeni przez Niemców w trudnych warunkach bytowych i dziesiątkowani przez choroby i głód, zostali w latach 1942–1944 niemal całkowicie wywiezieni do niemieckich obozów koncentracyjnych, głównie do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Łódź uchodziła za miasto, które zostało najmniej dotknięte zniszczeniami w okresie II wojny światowej. W roku 2006 zespół naukowców z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego pod kierunkiem prof. Krzysztofa Baranowskiego i prof. Andrzeja Lecha wyliczył straty wojenne Łodzi podczas II wojny światowej na 40 mld złotych.

II wojna światowa w Łodzi. Tak wyglądało miasto w latach 193...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany