IHF Super Globe. Łomża Industria Kielce w pierwszym meczu jak w PGNiG Superlidze, 21 bramek różnicy

Paweł Kotwica
W pierwszym meczu na IHF Super Globe 2022, Łomża Industria Kielce różnicą 21 bramek pokonała najlepszą drużynę Azji, Al-Kuwait. Na zdjęciu Daniel Dujszebajew. Jozo Cabraja/kolektiff/IHF Super Globe 2022
W meczu rozgrywanych w saudyjskim Dammam klubowych mistrzostw świata piłkarzy ręcznych IHF Super Globe, Łomża Industria Kielce wygrała z Al-Kuwait różnicą 21 bramek.

Łomża Industria Kielce - Al Kuwait 47:26 (23:14)
Łomża Industria Kielce: Kornecki (1-60 min, 18/42 = 42 %), Wolff (na jednego karnego, 0/1 = 0 %) – Wiaderny 7 (1), Sanchez-Migallon 3 – D. Dujszebajew 4, Sićko 3, Gębala – Thrastarson 2, Olejniczak 1, Karacić – A. Dujszebajew 5, Remili 2 – Paczkowski 4, Moryto 1 – Karaliok 6, Tournat 9. Trener: Talant Dujszebajew.

Al-Kuwait: A. Safar (1-13, 24-31, 44-52 min, 5/34 = 15 %), H. Safar (13-24, 31-44, 52-60 min, 0/17 = %) - Zouaoui 3, Marzo 4, Maaref 1, Abdullah 1, Aladwani 1, Hernandez 6, Saleh 5 (3), Alharabi 2 (1), Jaballah, Lazović 1, Aldousari, N. Alshammari 2. Trener: Haitham Alrashidi.

Karne. Łomża Industria Kielce: 1/3 (A. Safar obronił dwa rzuty Wiadernego). Al-Kuwait: 4/5 (Kornecki obronił rzut Saleha).

Kary. Łomża Industria Kielce: 2 minuty (Olejniczak 2). Al-Kuwait: 4 minuty (Jaballah, Lazović po 2).

Sędziowali: Boris Milosević (Chorwacja), Bon-Ok Koo (Korea Płd.), Robert Schulze (Niemcy).

Widzów: 50.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4, 6:5, 7:5, 7:6, 8:6, 8:7, 10:7 (‘10), 10:9, 13:9, 13:10, 15:10, 15:11, 17:11, 17:13, 18:13, 18:14 (‘23), 23:14 – 23:15, 24:15, 25:15, 25:16, 26:16, 26:17, 28:17, 28:18, 28:19 (‘38), 33:19 (‘42), 33:20, 38:20 (‘50), 38:21, 39:21, 39:22, 40:22, 40:23, 41:23, 41:24, 42:24, 42:25, 43:25, 43:26, 47:26.

Zespół z Kielc otworzył klubowe mistrzostwa świata bezproblemowym zwycięstwem z najlepszą drużyną Azji, a mecz przypominał wiele pojedynków, które mistrzowie Polski rozgrywają w rodzimej PGNiG Superlidze. Drużyna trenera Talanta Dujszebajewa regularnie przekracza w niej granicę 40 zdobytych bramek, choć aż 47 zdarza się jej dość rzadko.

W pierwszym meczu turnieju Al-Kuwait przegrał z brazylijskim Handebol Taubate 28:32. W składzie kielczan na środowe spotkanie znalazł się po przerwie Tomasz Gębala, który ostatnio leczył kontuzję, a w meczowej „16” nie zmieścił się Dylan Nahi.

Al-Kuwait na turniej w Dammam wzmocnił się królem strzelców ostatnich mistrzostw świata, katarskim lewym rozgrywającym Frankisem Marzo, portugalskim prawym rozgrywającym Angelem Hernandezem oraz czarnogórskim obrotowym Vukiem Lazoviciem.

Pierwszy raz w historii nasza drużyna rozgrywała mecz, który sędziowała trójka arbitrów – taki eksperyment na Super Globe wprowadziła Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF).

Pierwsza połowa była rozegrana w bardzo szybkim tempie, początkowo obie drużyny nie przykładały wielkiej wagi do defensywy, szczególnie ekipa z Kuwejtu, stąd bramki sypały się jedna za drugą, w 10 minucie było 10:7 dla Łomży Industrii. Bramkarze rywala nie byli żadną przeszkodą dla naszych zawodników, w pierwszej części gry odbili tylko jeden rzut. Kielczanie popełnili kilka błędów w rozegraniu piłki, ale nie miało to żadnych konsekwencji, bo po kilkunastu minutach zaczęli poważniej traktować przeciwników w obronie, piłki seryjnie zaczął odbijać Mateusz Kornecki (44 procent skutecznych interwencji do przerwy) i przewaga mistrzów Polski przybierała znacznie szybciej.

W drugiej części w obronie Żółto-Biało-Niebieskich pojawił się Tomasz Gębala, a w ataku Igor Karacić. Kuwejtczycy nadal mieli spore problemy ze sforsowaniem kieleckiej defensywy, która po wejściu Gębali częściej zaczęła blokować rzuty. Zaś z drugiej strony boiska gola padały praktycznie bezkarnie, bo obrona Al-Kuwait była symboliczna, w czym oczywiście zasługa szybko, składnie i skutecznie grających w ataku pozycyjnym naszych zawodników (świetna gra zwłaszcza z obrotowymi – Nicolas Tournat i Artiom Karaliok rzucili łącznie 15 bramek). Do tego doszły kontrataki (w całym meczu 10) i przewaga rosła systematycznie.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika meczu otrzymał Mateusz Kornecki.

W meczu Sydney Uni HC (Australia) - Khaleej (Arabia Saudyjska) 3 gole (2 z karnych) dla drużyny z Australii zdobył wychowanek Wisły Sandomierz Tomasz Szklarski, a 2 wypożyczony z Nielby Wągrowiec Mateusz Matlach, 4 razy dla Khaleej trafił Hassan Kaddah, wypożyczony z egipskiego Zamalek rozgrywający, który ma ważny od 2023 kontrakt z Łomżą Industrią Kielce.

W czwartek o 11.15 Łomża Industria Kielce gra drugi i ostatni pojedynek grupowy, a jej rywalem będzie Taubate.