Filip Bares
Filip Bares
Iga Świątek w Cancun walczy o wygranie kobiecego "masters" i powrót na fotel liderki rankingu WTA PAP/Marcin Cholewiński
Już dziś o godzinie 23:00 czasu środkowoeuropejskiego Iga Świątek rozegra swój drugi pojedynek podczas WTA Finals - prestiżowego turnieju kończącego sezon kobiecego tenisa. Po zwycięstwie nad triumfatorką tegorocznego Wimbledonu Marketą Vondrousovą, Polka będzie musiała się zmierzyć ze zwyciężczynią wrześniowego US Open, Amerykanką Cori Gauff.

Spis treści

Udany początek Igi

Iga Świątek w pierwszym meczu imprezy pokonała Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:6(3), 6:0. Aż tak łatwo nie było jak może sugerować wynik, bo w pierwszym secie Polka przegrywała już 2:5, ale udało się jej odrobić straty.

- Najbardziej jestem zadowolona z tego, że udało mi się odrobić taką stratę w pierwszym secie. To daje dużo pewności siebie. Wiem, że z każdych kłopotów jestem w stanie wyjść

- powiedziała Świątek w krótkiej rozmowie na korcie.

Świątek po raz 21. wygrała w tym sezonie seta 6:0. W ubiegłym roku zanotowała 22 takie zwycięstwa. Jak podał serwis "OptaAce", jest pierwszą zawodniczką od 31 lat, która w dwóch sezonach z rzędu miała ponad 20 wygranych setów "do zera". W latach 1991-92 udało się to Steffi Graf i Monice Seles.

Z „Coco” o awans

Świątek może sobie zapewnić awans do półfinału imprezy jeszcze dziś w nocy. Polka zmierzy się z Amerykanką „Coco” Gauff, która w pierwszym meczu rozbiła finalistkę tegorocznego Wimbledonu Ons Jabeur 6:0, 6:1. Do awansu musi nie tylko pokonać triumfatorkę US Open, ale i liczyć na zwycięstwo Vondrousovej z Jabeur - w takim wypadku miałaby zagwarantowane pierwsze miejsce w grupie.

Świątek do tej pory grała z Gauff już 9-krotnie i aż 8 razy wygrała. Jedyna porażka miała miejsce w tym sezonie podczas turnieju w Cincinnati w półfinale.

Świątek vs. Gauff: gdzie i o której oglądać?

Mecz Świątek z Gauff zaplanowano na godzinę 23:00. Transmisja na kanale Canal Plus Sport.

Rywalizacja na pierwszym etapie WTA Finals odbywa się w dwóch grupach. W nich zawodniczki walczą systemem "każda z każdą". Do półfinałów awansują po dwie najlepsze z każdej grupy i wówczas stoczą pojedynki o udział w zaplanowanym na 5 listopada finale.

Walka będzie się toczyła nie tylko punkty rankingowe, ale i o wielkie pieniądze - z puli 9 milionów dolarów zwyciężczyni może zgarnąć nieco ponad 3 mln, jeśli wygra wszystkie mecze w grupie.

W ubiegłym roku najlepsza była Francuzka Caroline Garcia, ale do nadchodzącej edycji nie zdołała awansować.

W 2015 roku WTA Finals wygrała Agnieszka Radwańska.