„Idea Rozwoju Twojego Biznesu”: inwestycje i efektywność energetyczna

Materiał informacyjny PARP
Wzrost PKB oraz dochodów mieszkańców powinien wynikać bezpośrednio ze wzrostu produktywności i innowacyjności przedsiębiorstw. Jest to jedno z podstawowych założeń polityki gospodarczej państwa. Fakt ten wymaga zwiększenia poziomu inwestycji w gospodarce, dlatego tak ważne jest wspieranie nowych inwestycji, realizowanych przez przedsiębiorców.

Pomoc publiczna na nowe inwestycje była omawiana podczas siódmej wideokonferencji z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu pt. „Program grantów na nowe projekty inwestycyjne, szczególnie istotne dla polskiej gospodarki. Na co będzie można uzyskać dotację?”.

Granty na inwestycje

W trakcie spotkania Zofia Kilian z Centrum Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wyjaśniła uczestnikom, że w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki na lata 2011–2030 wsparcie jest udzielane z dwóch tytułów: kosztów kwalifikowanych tworzenia nowych miejsc pracy i kosztów kwalifikowanych inwestycji. Program jest w całości finansowany ze środków budżetu państwa. Następnie przybliżyła zasady korzystania z pomocy publicznej przez przedsiębiorców, wskazując różnice wysokości wsparcia inwestycji dla firm w zależności od ich wielkości i lokalizacji.

Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a inwestorem. Umowa reguluje szczegółowo warunki wypłaty dotacji. Ważne jest przy tym zachowanie zasady, że jest ona wypłacana proporcjonalnie do stopnia realizacji zobowiązań. Wszystkie szczegółowe założenia procesu aplikowania i rozliczania przyznanego grantu na inwestycje omówiła Karolina Król-Skowyrska z Centrum Inwestycji, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Z grantów mogą skorzystać podmioty realizujące zarówno duże inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki, jak i średniej wielkości projekty, które są innowacyjne. Jako uzupełnienie grantów, dostępne są także inne instrumenty wsparcia projektów inwestycyjnych, takie jak: zwolnienie z podatku dochodowego, zwolnienie z podatku od nieruchomości, czy dotacje współfinansowane z funduszy strukturalnych UE udzielane w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Sama procedura aplikowania o grant przebiega dwutorowo: jednocześnie trzeba złożyć wniosek o pomoc publiczną do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz formularz zgłoszeniowy do PAIH. Ważne, by zrobić to przed rozpoczęciem inwestycji. Aplikować można w dowolnym terminie, bowiem program grantów w przeciwieństwie do programów wsparcia ze środków UE nie ma charakteru konkursu.

Druga część wideokonferencji miała charakter dyskusji. Ekspertki zachęcały, by przed złożeniem wniosku i formularza o grant skonsultować się z PAIH poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej, co ułatwi przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Mówiły też o nowelizacji przepisów, która wkrótce ma uprościć zasady pomocy publicznej m.in. ułatwiając łączenie instrumentów wparcia: grantu, zwolnień, funduszy UE itd.

Efektywność energetyczna

Jak kształtować politykę energetyczną w firmie, jakich obszarów działalności dotyczy w głównej mierze i jakie daje korzyści, wyjaśniali eksperci podczas ósmej wideo konferencji z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu pt. „Czy efektywność energetyczna wpływa na koszt prowadzenia działalności gospodarczej? Sprawdzamy!”.

W trakcie spotkania dr inż. Cezary Szwed z Politechniki Warszawskiej pokazywał, że sposobów na poprawę efektywności energetycznej jest wiele: zmiana dostawcy prądu na oferującego tańsze taryfy, wymiana maszyn i urządzeń na zużywające mniej energii, zapewnienie dostaw prądu z własnych źródeł itd. Trzeba mieć też świadomość, że w każdej firmie jest to część większego procesu, jakim jest zarządzanie zużyciem energii w przedsiębiorstwie. Dla przykładu: chcąc wykorzystać niższe taryfy opłat za prąd w nocy, możemy przesunąć pracę urządzeń pobierających najwięcej energii na nocną zmianę.

Na to, że poprawa efektywności energetycznej ma dla firmy znaczenie nie tylko od strony zysków, zwracała uwagę Aleksandra Stępniak ze Stowarzyszenia Fala Renowacji. Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko opłacalność, ale i konieczność. Ta druga wynika z polityki Unii Europejskiej, a zwłaszcza realizacji obowiązującej od 2019 r. polityki Zielonego Ładu. Badania pokazały, że produkujemy i wykorzystujemy niemal dwa razy więcej energii niż to niezbędne, by zaspokoić potrzeby. Zatem działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej są tańsze od inwestycji w dodatkowe źródła energii, np. o 56 proc. od produkcji energii z paliw kopalnych. Mówiąc obrazowo: efektywność energetyczna to najtańsze „nowe” źródło tak potrzebnej energii.

W trzeciej prezentacji dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej na przykładzie uczelni i firm z branży budowlanej pokazywał praktyczne metody na poprawę efektywności energetycznej w procesie produkcji i nie tylko. Ekspert zwrócił uwagę, że takiej efektywności powinniśmy szukać nie tylko w zakresie energii elektrycznej, ale także w odniesieniu do gazu.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne mogą wpłynąć na zmniejszenie zużycia gazu, bo obniżenie temperatury w termostatach o 1°C przekłada się na oszczędność 10 mld m3 gazu rocznie. Każdy następny 1°C to kolejna oszczędność pieniędzy. Według raportu Forum Energii „Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?” redukcja ciepła w nieużywanych pomieszczeniach czy montaż termostatów stabilizujących temperaturę to obniżenie rachunków nawet o 8 proc. za każdy 1°C.

Zarówno w czasie prezentacji, jak i podczas dyskusji z udziałem wszystkich prelegentów, stanowiącej drugą część wideo konferencji, wskazywano na dobre praktyki w zakresie poprawy efektywności działań energooszczędnych. Wynika z nich potrzeba działania firm w tym zakresie na trzech płaszczyznach: redukcja zużycia energii, lepsze wykorzystanie energii, którą już dysponujemy i przestawienie finalnie produkcji niezbędnych ilości energii na zielone jej źródła.

Darmowe konferencje dla przedsiębiorców

Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań, które odbywają się we wtorki i czwartki przez pięć tygodni do 8 grudnia włącznie, omówione zostaną najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce, nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak transformacja cyfrowa, efektywność energetyczna i zielona gospodarka. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegóły można znaleźć na stronie https://www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”: inwestycje i efektywność energetyczna - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie