Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotelarze z warmińsko- mazurskiego mogą nie przetrwać tego lockdownu. Jest apel do rządu o dodatkowe wsparcie finansowe

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wprowadzone obostrzenia dotyczą "tradycyjnego dwutygodniowego okresu".
Wprowadzone obostrzenia dotyczą "tradycyjnego dwutygodniowego okresu". Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apeluje do rządu o dodatkowe wsparcie finansowe od państwa dla hotelarzy z województwa warmińsko-mazurskiego, które zrekompensuje im straty finansowe związane z brakiem możliwości funkcjonowania obiektów. W środę minister zdrowia zapowiedział, że od soboty w województwie warmiński- mazurskim wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia.

- Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali. Przyglądamy się, jakie są perspektywy, prognozy - stwierdził podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz przyznał, że "do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie". - Teraz musimy się o pół kroku cofnąć, a tak naprawdę o 1/16 kroku - powiedział.

- Chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej zostały zamknięte- poinformował.

Dopytywany uzupełnił, że wprowadzone obostrzenia dotyczą "tradycyjnego dwutygodniowego okresu".

Dodatkowe wsparcie finansowe dla hotelarzy z województwa warmińsko-mazurskiego

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apeluje do rządu o dodatkowe wsparcie finansowe od państwa dla hotelarzy z województwa warmińsko-mazurskiego, które zrekompensuje im straty finansowe związane z brakiem możliwości funkcjonowania obiektów.

Zdaniem Izby, "obecnie wnioski wielu hotelarzy o pomoc w ramach tarczy branżowej, zwolnienia z ZUS czy dofinansowania do wynagrodzeń są odrzucane z uwagi na przekroczenie niskiego progu dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej". Ponadto IGHP zwraca uwagę, że Komisja Europejska dwukrotnie podniosła tę kwotę już kilka tygodni temu, jednak polski rząd wciąż nie wprowadził nowych przepisów.

- Zwracamy uwagę, że termin składania wniosków o pomoc, która dotyczyła grudnia zeszłego roku i stycznia 2021 roku, mija za kilka dni, tj. 28 lutego. Wprowadzenie nowych przepisów musi nastąpić zatem niezwłocznie i tego właśnie oczekujemy- czytamy.

Izba podtrzymuje również stanowisko dotyczące otwarcia restauracji hotelowych wyłącznie dla gości, twierdząc, że "korzystanie z restauracji w reżimie sanitarnym przy stolikach nie stwarza większego zagrożenia niż dostarczanie posiłków w formie room service".

"Regionalnego zamykanie turystyki wydaje się być ryzykowne z epidemicznego punktu widzenia"

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę na fakt, że hotele i pensjonaty z województwa warmińsko-mazurskiego, które od 12 lutego br. rozpoczęły ponowną działalność, na podstawie danych dotyczących ilości przyszłych rezerwacji podejmowały działania mające na celu zorganizowanie kadry pracowniczej, a także odpowiednich ilości towarów i zapasów pozwalających na bieżącą obsługę gości hotelowych.

- Z pewnością znaczna część tychże dóbr konsumpcyjnych zostanie spisana na straty, co dodatkowo negatywnie obciąży płynność finansową przedsiębiorstw z branży turystycznej i rekreacyjnej. Jednocześnie, sytuacja budzi głęboki niepokój wśród pracowników, którzy liczyli na trwałe odmrożenie branż, w których są zatrudnieni- czytamy w opinii ZPP.

Ponadto zdaniem ZPP przyjęty sposób "punktowego, regionalnego zamykania obiektów rekreacji i turystyki doprowadzić może do koncentracji turystów na niewielkiej powierzchni innego regionu kraju, co wydaje się być ryzykowne z epidemicznego punktu widzenia".

- Konsekwentnie negatywnie odnosimy się do rozstrzygnięć podejmowanych w sposób dyskrecjonalny. Jeśli przyjętym przez rząd kierunkiem wprowadzania ograniczeń jest ich regionalizacja, powinny zostać zaprezentowane jasne i przejrzyste algorytmy podejmowania decyzji w tym zakresie. Tymczasem, mamy do czynienia raczej ze spontanicznym wprowadzaniem restrykcji ad hoc. Co więcej, zapowiedź przywrócenia obostrzeń następuje z marginalnym wyprzedzeniem, co również wprowadza przedsiębiorców w całej Polsce w stan niepokoju i wątpliwości co do perspektyw prowadzenia biznesu- napisano.

Związek apeluje o "stworzenie racjonalnej i przewidywalnej mapy drogowej, wyznaczającej jasne progi wprowadzania bądź zdejmowania określonych obostrzeń epidemicznych – w skali krajowej bądź lokalnej". - Wobec trzeciej fali epidemii, kluczowa będzie przewidywalność podejmowanych decyzji – apelujemy o jej zapewnienie- podsumowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hotelarze z warmińsko- mazurskiego mogą nie przetrwać tego lockdownu. Jest apel do rządu o dodatkowe wsparcie finansowe - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany