Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hokus Pokus przez całe lato! Łódzki Festiwal Sztuki Ulicznej w nowej formule

Piotr Jach
Piotr Jach
Zmienia się formuła letniego Festiwalu Sztuki Ulicznej „Hokus Pokus”. Jego tegoroczna, szósta edycja nie będzie wydarzeniem dwudniowym. Festiwal potrwa całe wakacje, podzielony na bloki tematyczne.

– Decydując się na dwudniową imprezę, atrakcje festiwalu były uzależnione od pogody, która nie zawsze dopisywała. Rozkładając wydarzenia festiwalu na kilka terminów, uciekamy od tego zagrożenia – tłumaczy Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Tegoroczny „Hokus Pokus” zainauguruje 22 czerwca spektakl akrobatyczno-taneczny, który zostanie wystawiony trzykrotnie w pasażu im. Schillera (o godz. 17, 18.30 i 20). 6 i 7 lipca ul. Piotrkowską opanują tancerze, 2o lipca – uliczni muzycy, 4 sierpnia – artyści cyrkowi, 18 sierpnia – street art. 1 września festiwal zakończą piłkarze free style.

6-7 lipca – Dni tańca ulicznego
Miejsce: Pasaż Rubinsteina, ulica Piotrkowska (odcinek pasaż Schillera – ul. Traugutta)
– cały weekend wypełniony pokazami i animacjami tanecznymi w kilku różnych lokalizacjach na ul. Piotrkowskiej. Chodnik stanie się areną wyjątkowych prezentacji: ulicznego tanga, amerykańskiego Tap Dance, swingowego liny hopa a także tańca afrykańskiego w wykonaniu rdzennych mistrzów djembe. Dodatkowo nauka integracyjnych tańców w kręgu, animacje z instruktorem balfolku oraz lekcja kroków swinga w parze.

20 lipca – Muzyka uliczna
Miejsce: Pasaż Rubinsteina, ulica Piotrkowska (odcinek pasaż Schillera – ul. Traugutta)
– dzień poświęcony muzyce, która rozbrzmiewała w miejskich podwórkach i bramach w czasach powojennych. Na Piotrkowskiej zagrają kapele prezentujące tradycyjny repertuar, a dodatkową atrakcją będzie oryginalna, 100-letnia katarynka, z której dobiegać będą wesołe, starodawne melodie. W programie występ dixielandowego bandu, kapeli podwórkowej, a na finał orkiestra folkowa. Główna ulica zmieni się w wielki, miejski dancing.

4 sierpnia – Dzień sztuki cyrkowej
Miejsce: Pasaż Schillera, ulica Piotrkowska (odcinek pasaż Schillera – ul. Traugutta)
– animacje i pokazy w obrębie miasteczka cyrkowego rozstawionego w pasażu Schillera oraz pokaz efektownego „vertical dance” na ścianie jednej z kamienic. W programie konkursy i zabawy dla dzieci: piłki, obręcze, chusty, cyrkowe talerze, równoważnia, diabolo, maczugi do żonglowania, prowadzone przez magiczne postacie. Zobaczyć będzie można też oparte na autorskiej fabule pokazy tańca w powietrzu na specjalnej konstrukcji, a także pokazy tańca na szczudłach. Tego dnia główną atrakcją będzie też autorskie widowisko na ścianie jednej z kamienic przy użyciu różnych sztuk artystycznych, tj. vertical dance, śpiew, muzyka, sztuka lalkarska.

18 sierpnia – Dzień street artu
Miejsce: Pasaż Schillera, Pasaż Rubinsteina.
– strefa sztuki dziecięcej oraz pokazy malowania 3D z udziałem łodzian, efektownego malowania ciała, warsztaty body marbling, a także prezentacje artystów ulicznych w procesie twórczym i występy mimów. Spotkać będzie można m.in. karykaturzystę, portrecistę, grafika, witrażystę, malarza fantastyki, a także żywe statuy chodzące, stojące lub zatrzymane w ruchu. W programie wykonanie trzech malowideł 3D w przestrzeni ulicy Piotrkowskiej z udziałem mieszkańców w procesie twórczym, pokaz malowania ciała modela a także stanowiska malowania twarzy.

1 września – Dzień piłki ulicznej
Miejsce: ulica Piotrkowska oraz pasaż Schillera.
– dwie strefy animacji składających się z podstrefy dryblingów i trików piłkarskich na specjalistycznej arenie do gry Street Soccer „Panna” oraz podstrefy Freestyle Football. W programie edycji:
– animacje prowadzone przez zawodnika Street Soccer „Panna” rangi Mistrza lub Wicemistrza w skali kraju
– warsztaty dryblingów piłkarskich dla ochotników,
– pokazy i nauka dryblingów najlepszych zawodników świata w piłce nożnej,
– warsztaty doskonalenia umiejętności kontroli piłki „Panna moves” (piłkarska siata), użyteczne zagrania techniczne, które można wykorzystać na boiskach,
– widowiskowe rozgrywki gry 1v1 reprezentantów kraju Street Soccer „Panna” – sędziowanie pojedynków dla ochotników, przedstawienie zasad Street Soccer „Panna” oraz historii tego sportu w naszym kraju.
– animacje prowadzone przez dwóch zawodników Freestyle Football – rangi reprezentantów kraju w tej dyscyplinie,
– warsztaty i uliczne pokazy Freestyle Football
– konkursy z nagrodami (m.in. na największą liczbę pompek z neck stall, tj. z piłką na karku, na największy dystans pokonany z piłką utrzymaną przez uczestnika w powietrzu (bez upadku) po ul. Piotrkowskiej, żonglerki, wiedzy o piłce nożnej, żonglerki piłkami do nogi, do rugby, pingpongowymi przez profesjonalistę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany