Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harnam - najstarszy w Polsce zespół ludowy świętuje swoje 75 urodziny

Agnieszka Jedlińska
fot. archiwum Włodzimierza Tomaszewskiego
75 lat temu choreograf Jadwiga Hryniewiecka założyła w Łodzi zespół tańca ludowego Harnam. Z jego szeregów pochodzili artyści, którzy kilka lat później tworzyli Mazowsze. Tym co od początku wyróżniało grupę były niezwykłe choreografie układane przez jego założycielkę. Wiele z nich jak oberek skolimowski w strojach sannickich do dziś jest w repertuarze zespołu. Każdy układ był oryginalną artystyczną kreacją wpisującą się w definicje teatru tańca. Jadwiga Hryniewicka stworzyła kanon tańca ludowego narodowego, w którym wykorzystywała żywiołowość każdego tańca. Tworzyła układy choreograficzne dla całego zespołu, ale również dla solistów i jednej lub dwóch par.

- Potrafiła dostrzec w każdym z nas coś szczególnego i tak dobierała nam role, by uzyskać najlepszy efekt artystyczny, przez to taniec był bardzo wyrazisty - mówi Włodzimierz Tomaszewski, poseł na sejm, który w Harnamie tańczył 10 lat.

Zespół Harnam oczami byłego tancerza Włodzimierza Tomaszewskiego
W sobotę 18 czerwca w teatrze Muzycznym, w czasie jubileuszowego koncertu Zespołu Tańca Ludowego Harnam zobaczymy 22 tańce z czego połowa to tańce zrobione przez ostatnie pięć lat. Część programu to stare układy choreograficzne, ale pięć nowych przygotowano specjalnie na tę okazję. Tak więc miłośnicy folku będą mieli prawdziwą ucztę duchową. A artyści pokażą, że taniec ludowy to nie tylko folklor, ale prawdziwa sztuka.

- Chcemy kontynuować dzieło Jadwigi Hryniewickiej, bo ona była nowatorem swoich czasów, założyła jedyny w Polsce zespół na zawodowym poziomie złożony z amatorów, czyli miłośników tańca – mówi Maria Kuśnierz-Skonieczna, choreograf, kierownik zespołu i jego wychowanka. - Ale ten jubileusz to święto ludzi, których mamy w zespole, bo to jest nasz największy kapitał.

Większość strojów, w których tańczą artyści powstała ponad pół wieku temu. Każdy strój jest inny, bo w programie są tańce z różnych regionów kraju. W bogatej kolekcji kostiumów łodzianka Karolina Bielawska wybrała bajecznie kolorowy strój łowicki, w którym zatańczyła w Puerto Rico w czasie wyborów Miss World 2021, które ostatecznie wygrała. Jej przepiękna ludowa kreacja ważyła aż 15 kilogramów. Miss przy ulicy Piotrkowskiej 282a, w siedzibie Harnama, pod kierunkiem tancerki i pedagoga tańca, Doroty Kuźnickiej uczyła się tańców polskich.

Profesjonalni amatorzy

Artyści z Harnama na scenie zachwycają bajecznie kolorowymi strojami i pięknymi tańcami. Nie są zawodowymi tancerzami, choć wiele osób kontynuuje swoją zawodową drogę w kierunku tańca. W sumie przez zespół przewinęło się 30 tysięcy ludzi. Udowadniają, że taniec ludowy to ogromny artystyczny potencjał, wart pielęgnowania. Zespół to około sto osób w różnym wieku, w sześciu grupach tanecznych. Często do zespołu dołączają dzieci i wnukowie tancerzy. Rotacja w zespole jest niewielka.

- Ten zespół powstał z pasji i ta pasja nadal istnieje, dzięki czemu pracujemy jak zawodowcy, choć jesteśmy amatorskim zespołem – dodaje Maria Kuśnierz-Skonieczna.

„Harnamowcy” wystąpili na estradach prawie 100 miast i miejscowości naszego kraju. A zespół odwiedził 32 kraje w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jest laureatem światowych i międzynarodowych Konkursów Tańca w: Berlinie, Bukareszcie, Dijon, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji i Wiedniu.

Kolebka Mazowsza i Śląska

Harnam powstał z inicjatywy Jadwigi Hryniewieckiej, która w 1946 roku pracowała w Łodzi jako choreograf w Teatrze Wojska Polskiego pod kierownictwem Leona Schillera. Powstała wtedy słynna łódzka inscenizacja „Krakowiaków i Górali”. Rok później powstał łódzki zespół, który swoją siedzibę miał w fabryce Bidermana nad Łódką, która po wojnie stała się Państwowym Zakładem Przemysłu Bawełnianego nr 8 a później ZPB im. Harnama. Zespół szybko zyskał sławę, a dwa lata później grupa tańczącej młodzieży stała się zarzewiem do powstania zespołu Mazowsze, dla którego również pracowała Hryniewiecka. Wraz ze zmianą ustrojową i upadkiem fabryki w 1991 roku powstała Fundacja Kulturalna „Harnam”. W 2008 roku siedzibą Harnama została część Białej Fabryki przy ul. Piotrkowskiej 282a i stał się częścią Teatru Arlekin. W połowie 2017 roku zespół został włączony do Poleskiego Ośrodka Sztuki, a z końcem 2021 roku do Miejskiej Strefy Kultury.
Poseł Włodzimierz Tomaszewski prowadzi starania w Ministerstwie Kultury, by Harnam zyskał status taki jak mają Mazowsze i Śląsk, a co za tym idzie był dofinansowany także z Ministerstwa Kultury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany