Handel w święta i dni wolne. Jak handlowcy przestrzegają zakazu pracy w święto

Krzysztof ZającZaktualizowano 
W przypadającym 15 sierpnia Święcie Wniebowzięcia NMP i Święcie Wojska Polskiego, w którym to dniu obowiązuje zakaz handlu w sklepach, Państwowa Inspekcja Pracy sprawdziła jak on był przestrzegany. Wyniki dotyczą 580 placówek handlowych - 26 wielkopowierzchniowych i 554 mniejszych sklepów, w których do 5 września inspektorzy zakończyli czynności kontrolne.

W województwie łódzkim kontrole przeprowadzono w 44 placówkach. W 8 z nich pracę świadczyło 8 pracowników. W 36 placówkach pracę wykonywali pracodawcy lub osoby na podstawie umów zlecenia nie będące pracownikami - co jest zgodne z prawem.

W całym kraju, spośród placówek wielkopowierzchniowych, złamanie zakazu pracy ujawniono w 3 sklepach. Jeden należał do sieci franczyzowej, a kolejne dwa przypadki dotyczyły międzynarodowej sieci hiper- i supermarketów.

Wśród skontrolowanych małych sklepów przepisy o zakazie pracy 15 sierpnia złamał co piąty. Inspektorzy pracy stwierdzili w tych placówkach handlowych wykonywanie pracy przez pracowników lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, które zawarte zostały w warunkach właściwych dla stosunku pracy.

Kontrola wykazała również naruszenia prawa w zakresie przestrzegania innych przepisów prawa pracy. 181 pracowników nie zostało poddanych profilaktycznym badaniom lekarskim, 223 osoby nie były przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś 8 osób świadczyło pracę bez zawarcia umowy, czyli na czarno.

Inspektorzy pracy ujawnili w sumie 485 wykroczeń przeciw prawom pracownika. 111 osób zostało ukaranych mandatami na łączną kwotę ponad 120 tys. złotych. Do sądu skierowano 7 wniosków o ukaranie. Wobec 95 osób zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, w formie ostrzeżenia lub pouczenia.

DEBATA PREZYDENCKA USA GDZIE OGLĄDAĆ TRUMP vs CLINTON O KTÓREJ DEBATA? GODZINA
ROLNIK SZUKA ŻONY ODCINEK 25. 09. 16 KANDYDATKI JADĄ DO DOMÓW ROLNIKÓW
ROAST MICHAŁA SZPAKA. KIEDY ROAST SZPAKA? [GDZIE OGLĄDAĆ, O KTÓREJ GODZINIE]
WIERSZYKI NA DZIEŃ CHŁOPAKA DZIEŃ CHŁOPAKA WIERSZYKI SMS dla faceta, dla mężczyzny dla chłopaka

[ZOBACZ TEŻ FILM Prognoza na 16 dni: "babie lato" jak marzenie, temperatury przekroczą 20 stopni (autor x.news/TVN24)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Prognoza na 16 dni: "babie lato" jak marzenie, temperatury przekroczą 20 stopni (autor x.news/TVN24)