Grzegorz Fijałek wygrał w World Grand Tour Slam

(bart)
Siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek (UKS SMS Łódź) oraz Mariusz Prudel wygrali z Amerykanami Philem Dalhausserem i Seanem Rosenthalem 2:1 (21:18, 13:21, 15:13) w finale zawodów World Tour Grand Slam w Hadze.

To naprawdę wielki sukces Polaków. W imprezie tej ranki biało-czerwoni nigdy jeszcze bowiem nie zwyciężyli.
Do połowy pierwszego seta trwała wyrównana walka i dopiero w drugiej jego części Fijałek i Prudel (reprezentujący barwy TS Volley Rybnik) byli w stanie odskoczyć rywalom.
Znacznie bardziej od nich doświadczeni Amerykanie w kolejnej partii szybko osiągnęli kilkupunktową przewagę (8:4) i systematycznie ją powiększali (13:7). Biało-czerwoni próbowali się im przeciwstawić, ale bezskutecznie. Reprezentanci USA, jeśli nie przy pierwszej, to przy następnej okazji, kończyli kolejne ataki. Nieraz sprzyjało im także szczęście. W ostatniej akcji tej partii piłka odbiła się od głowy Dalhaussera, który po chwili, po wystawie Rosenthala , uderzeniem po skosie doprowadził do remisu w meczu.

Decydujący tie-break stał na wysokim poziomie. Zgromadzeni na trybunach kibice, wśród których dostrzec można było niemałe grono z polskimi flagami, oglądali efektowne obrony po obu stronach siatki. Od stanu 2:2 Fijałek i Prudel utrzymywali przeważnie jedno- lub dwupunktowe prowadzenie. W powiększeniu przewagi (12:8) pomógł im też m.in. Rosenthal, który dwukrotnie w ciągu dwóch minut posłał piłkę na aut. Doświadczeni siatkarze ze Stanów Zjednoczonych nie rezygnowali jednak z walki, zmniejszyli straty, wygrywając trzy kolejne akcje.

Podopieczni trenera Martina Olejnaka wykorzystali jednak drugą piłkę meczową w pojedynku z faworyzowanymi rywalami. Spotkanie trwało 59 minut.

Było to trzeci mecz między tymi duetami, w tym drugi wygrany przez Polaków. W poprzednim sezonie lepsi byli Amerykanie, w czerwcu, w półfinale turnieju WT w Moskwie, wygrali Polacy.

Fijałek i Prudel po raz czwarty w karierze wystąpili w decydującym spotkaniu World Tour. W połowie czerwca w Moskwie uplasowali się na drugim miejscu. Tę samą lokatę wywalczyli dwukrotnie w 2011 roku (w norweskim mieście Stavanger i Starych Jabłonkach). W finale zawodów na Mazurach rywalizowali z Dalhausserem i partnerującym mu rodakiem Toddem Rogersem.