Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa zmorą pracodawców. Szczepienie możesz wrzucić w koszta

(lb)
Aż 3,7 mln Polaków zachorowało w ubiegłym roku na grypę i infekcje grypopodobne. Ponad 12,2 tys. pacjentów było hospitalizowanych, a 11 zmarło z powodu powikłań. Dlatego coraz więcej pracodawców podejmuje decyzje o profilaktycznych szczepieniach. Bonusem jest możliwość ujęcia tego rodzaju rozchodu w kosztach uzyskania przychodu.

Grypa to wysoce zakaźna choroba układu oddechowego przenoszona drogą kropelkową. Blisko 25 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest z powodu tego właśnie wirusa. Chory pracownik może być źródłem zakażenia przez kilka dni, gdzie średnio około 4 dni może przebywać na zwolnieniu lekarskim. Po czym dojście do pełnej formy może trwać jeszcze przez dwa tygodnie. Osoby wykonujące swoje obowiązki służbowe podczas choroby mają obniżony czas reakcji od 20 do 40 procent.

Firma chcąca sfinansować pracownikom szczepienie przeciw grypie jest zobowiązana do odpowiedniego udokumentowania tego wydatku. Dotowanie przez pracodawcę tego typu świadczenia zdrowotnego wyłącznie ze środków zakładu pracy dla pracowników etatowych staje się ich przychodem w ramach obowiązującej umowy o pracę. Każdorazowo od wartości szczepienia przypadającej na każdą z tych osób właściciel firmy powinien odprowadzić składki i zaliczkę na podatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany