Grupowa Oczyszczalnia Ścieków to także mała elektrociepłownia. Na własne potrzeby wytwarza prąd i ciepło

Piotr Jach
Piotr Jach
Na tle charakterystycznych komór fermentacyjnych prezes GOŚ Joanna Skalska-Błaszczyk. Z prawej elektrociepłownia. Piotr Jach
Mało kto wie, że łódzka Grupowa Oczyszczalnia Ścieków przy ul. Sanitariuszek, która obsługuje Łódź, Pabianice, Konstantynów Łódzki oraz gminy Nowosolna i Ksawerów, jest także największym wytwórcą energii elektrycznej z biogazu w województwie łódzkim. Pod tym względem zajmuje też wysokie czwarte miejsce w Polsce (wśród 306 takich podmiotów).

- Po dokonanej w latach 2017 - 2018 modernizacji naszej elektrociepłowni, obejmującej montaż dwóch nowych agregatów prądotwórczych o mocy 1200 kW, możemy teraz w pełni docenić efekty tej inwestycji - mówi Joanna Skalska-Błaszczyk, prezes GOŚ. - Oczyszczanie ścieków to proces bardzo energochłonny, a dzięki możliwości wytwarzania energii z biogazu, który jest produktem ubocznym procesu oczyszczania ścieków, sami zaspokajamy 75 proc. własnego zapotrzebowaniana energię elektryczną. Gdybyśmy mieli ten prąd kupować, rocznie kosztowałoby to co najmniej kilka milionów złotych.

Produkowane przy okazji ciepło - wykorzystywane do ogrzewania obiektów i wody w różnych procesach technologicznych - całkowicie zaspokaja potrzeby GOŚ.

- Biogaz powstaje w trakcie fermentacji osadów ściekowych - tłumaczy Grzegorz Lipiński, kierownik działu utrzymania ruchu GOŚ. - Gromadzą się one w postaci kożucha na powierzchni osadników oraz w postaci zanieczyszczeń osiadających na dnie. Zbieramy je i poddajemy fermentacji w czterech komorach. Wydzielający się przy tym gaz, składający się głównie z metanu i dwutlenku węgla, odsiarczamy i przepompowujemy do zbiornika, z którego zasilane są agregaty prądotwórcze. Energia elektryczna powstaje w nich jako produkt spalania. Działają tak jak silnik samochodu, napędzając prądnicę.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

:)

Dziennikarz nic nie zrozumiał z udzielonego wywiadu. Energia elektryczna nie powstaje jako produkt spalania!!! Na Boga, w GOŚ n apewno tego nie powiedzieli:)

G
Gość

Elektrociepłownie w Łodzi to zostały sprzedane Francuzom

l
lol

a kto jest właścicielem GOŚ ?!

Dodaj ogłoszenie