Spółki rozpoczęły prace nad wykonaniem zdjęcia sejsmicznego o nazwie Moracz 3D. Badane są utwory skalne poziomu dolomitu głównego, wieku cechsztyńskiego. Prace odbywają się na koncesjach Kamień Pomorski i Kaleń, których właścicielem jest PGNiG. Koncesja Kamień Pomorski jest jedną z bardziej perspektywicznych w tym rejonie. Powierzchnia obszaru koncesyjnego wynosi 217 km kw.
Prace wykonuje Geofizyka Kraków, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG. Rozpoczęły się 22 sierpnia i potrwają do końca października tego roku. Analiza badań sejsmicznych potrwa około roku. Jeśli wyniki będą korzystne, to spółki rozpoczną wiercenia otworów poszukiwawczych - poinformowało PGNiG.
W okolicy koncesji Kamień Pomorski i Kaleń, gdzie PGNiG prowadzi prace sejsmiczne, znajduje się Ośrodek Produkcyjny Wysoka Kamieńska, który należy organizacyjnie do Kopalni Ropy Naftowej Kamień Pomorski. Obecnie ropa naftowa eksploatowana jest z trzech odwiertów.
Wspólne działania poszukiwawcze to efekt umowy zawartej rok temu przez Lotos Petrobaltic i PGNiG. Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.
- Strategicznym celem PGNiG jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z własnych złóż. Większość prac prowadzimy samodzielnie, ale nasze dotychczasowe doświadczenia zarówno w kraju, jak i za granicą pokazują, że warto prowadzić tego typu projekty z partnerami. Współpracując, dywersyfikujemy ryzyka, optymalizujemy wykorzystanie potencjałów kadrowych i technicznych, co jest korzystne dla obu stron. Umowa z Lotosem Petrobaltic SA znakomicie się wpisuje w te działania. Mam nadzieję, że wspólnie osiągniemy satysfakcjonujące rezultaty - mówił Jerzy Kurella, wówczas pełniący obowiązki prezesa PGNiG SA.
- Podstawowym celem biznesowym tego projektu jest zwiększenie produkcji ropy naftowej oraz rozszerzenie działalności poszukiwawczo-wydobywczej Lotosu Petrobaltic o obszar lądowy. To dokładnie się wpisuje w długoterminową strategię rozwoju całego koncernu - mówił Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia.
To niejedyne wspólne przedsięwzięcie obu koncernów. W maju tego roku Lotos Exploration & Production Norge oraz PGNiG Upstream International podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na norweskim szelfie kontynentalnym.
j.klein@prasa.gda.pl
Tłumy w lokalach, sypią się kary