MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźna substancja wykryta w konserwach rybnych. GIS wydał ostrzeżenie. Pod żadnym pozorem ich nie jedz!

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Zjedzenie tych konserw może być groźne dla zdrowia.
Zjedzenie tych konserw może być groźne dla zdrowia. freepik
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące określonej partii konserw rybnych. Anchois, bo tych ryb dotyczy alert, zostały zanieczyszczone histaminą. Ich spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Produkt ten jest dostępny w popularnej sieci handlowej. Sprawdź, o które dokładnie konserwy rybne chodzi i jakie są zalecenia dla konsumentów.

Spis treści

GIS wycofał ze sklepów konserwy rybne. Są zanieczyszczone histaminą

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży konserwy rybne. Sanepid został poinformowany o tym poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Hiszpańska firma Consorcio Español Conservero S.A. wycofała kilka partii konserw rybnych z anchois. Powodem tego było potencjalne przekroczenie dopuszczalnego poziomu histaminy.

– Spożycie produktu o podanych w komunikacie numerach partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów – ostrzega GIS.

Wycofane konserwy rybne. Numery partii i szczegóły dotyczące produktu

Konserwy rybne, w których mogło dojść do przekroczenia dopuszczalnego poziomu histaminy, to filety z anchois w oleju słonecznikowym marki Caprimar. Numery partii, które zostały wykluczone z dystrybucji, to R18G22 oraz R19G22. Dystrybutorem jest Jeronimo Martins Polska S.A.

Szczegóły dotyczące wycofanych konserw rybnych:

  • Produkt: Filety z anchois w oleju słonecznikowym
  • Marka: Caprimar
  • Numery partii: R18G22 oraz R19G22
  • Najlepiej spożyć przed: 18.01.2024 oraz 19.01.2024
  • Kod kreskowy: 8410628463378
  • Producent: Consorcio Español Conservero S.A.
  • Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A.

Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów ws. wycofanych konserw rybnych

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, działania zostały już podjęte zarówno przez przedsiębiorców, jak i urzędy kontrolujące.

Firma BLM Polska Sp. z o.o. zobowiązała się do odebrania z magazynów wadliwego produktu oraz zutylizowania go. Jeronimo Martins Polska S.A. (JMP) w trybie natychmiastowym usuwa z podlegających mu sklepów filety z anchois w oleju słonecznikowym.

– Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z zaangażowanymi podmiotami prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania produktu – informuje GIS.

Histamina w konserwach rybnych. Zalecenia dla konsumentów

Filety anchois w oleju słonecznikowym zostały wycofane ze sklepów ze względu na stwierdzenie potencjalnego przekroczenia dopuszczalnego poziomu histaminy. Jak alarmuje GIS, może to być niebezpieczne dla zdrowia. Produkty z wycofanych partii nie powinny być spożywane.

Histamina to związek wywołujący stan zapalny, a także jego nieprzyjemne objawy. Występuje naturalnie w organizmie ludzkim.

– Powstaje w organizmie w ramach reakcji alergicznej, jednak wiele osób zmaga się także z nadwrażliwością na ten związek. Występuje on bowiem w różnych produktach spożywczych, powodując symptomy alergii, a nawet szok anafilaktyczny – pisze Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.

Reakcja uczuleniowa spowodowana działaniem histaminy może dojść m.in. pod wpływem czynników wewnętrznych (spożycie produktów uczulających).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Groźna substancja wykryta w konserwach rybnych. GIS wydał ostrzeżenie. Pod żadnym pozorem ich nie jedz! - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany