Grotniki przyjmą Syryjczyków? Imigranci przeszkadzają miejscowym

(jaz)
W ośrodku w Grotnikach mieszkają obecnie imigranci z krajów islamskich.
W ośrodku w Grotnikach mieszkają obecnie imigranci z krajów islamskich. (jaz)
Czy do podłódzkich Grotnik trafią imigranci z ogarniętej wojną Syrii? Nie można tego wykluczyć. Od kilku lat działa tam ośrodek dla uchodźców, w którym obecnie mieszka kilkudziesięciu obcokrajowców. Ośrodek co prawda nie spełnia wymogów technicznych stawianych tego typu placówkom i przegrał przetarg, ale Urząd ds. Cudzoziemców wciąż przedłuża umowę z jego właścicielką i kieruje tam kolejnych lokatorów.

Mieszkańcy Grotnik nie kryją obaw. Już teraz nie brakuje tam osób, które z niechęcią podchodzą do imigrantów. Zanotowano przypadki drobnych kradzieży sklepowych, zdarzały się utarczki z miejscową młodzieżą. Ludzi kłuje też w oczy styl życia przybyszów z dalekich krajów, którzy nie pracują, przesiadują przed otoczonymi lasem pawilonami albo spacerują po wsi.

– Ja to się obawiam, że wyhodujemy tu sobie jakąś al Kaidę – mówi mieszkaniec Grotnik. – Wolałbym, żeby ich stąd zabrali.

– Emigranci, których Polska przyjmie, zostaną podwójnie sprawdzeni – zapewnia Ewa Piechota, rzecznik UdC. – Pierwszy raz jeszcze poza granicami naszego kraju. Jeśli będzie podejrzenie, że te osoby stanowią zagrożenie, nie zostaną wpuszczone. Druga weryfikacja będzie przeprowadzona w Polsce. Przy wydawaniu decyzji o ewentualnym nadaniu statusu uchodźcy wysyłamy zapytanie do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a te drobiazgowo je sprawdzają.

Te wyjaśnienia nie uspokajają jednak atmosfery wokół uchodźców, których nawet 120 może zamieszkać w Grotnikach.

[ ZOBACZ TEŻ FILM Palikot: Islamiści są już w Polsce (autor kurierlubelski.pl/kurierlubelski.pl)

](http://www.expressilustrowany.pl/ " ZOBACZ TEŻ FILM Palikot: Islamiści są już w Polsce (autor kurierlubelski.pl/kurierlubelski.pl)