MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grasz w Minecrafta lub dopiero chcesz zacząć? Sprawdź koniecznie, czym są mody do Minecrafta i jak je zainstalować

Anita Persona
Anita Persona
Zaczynając przygodę w świecie gry Minecraft warto znać jedną z podstawowych rzeczy rozwijających grę, czyli mody. Oto, co należy o nich wiedzieć.
Zaczynając przygodę w świecie gry Minecraft warto znać jedną z podstawowych rzeczy rozwijających grę, czyli mody. Oto, co należy o nich wiedzieć. Majong
Minecraft to niezwykle popularna gra, która zaliczyła sukces niespodziewany nawet dla jej twórców. Po latach od premiery wciąż gra w nią wielu graczy i dlatego systematycznie pojawiają się nowe dodatki do gry, w tym w formie modów. Jakie są najciekawsze mody do Minecraft i jak je zainstalować? Sprawdź.

Spis treści

Przypuszczalnie, sukces gry Minecraft zaskoczył nawet jej twórców – Mojang Studios. Teoretycznie prosta produkcja, nastawiona na kreatywność graczy, okazała się jednak niekwestionowanym przebojem i zdobyła rzesze wiernych fanów. Popularność Minecrafta nie słabnie nawet pomimo upływu lat, a marka poszerzyła swoje portfolio o kolejne nośniki, jak książkowe poradniki do gry. Choć tytuł jest nadal systematycznie rozwijany, to dla wiernych użytkowników wciąż „było mało” i podobnie, jak w wielu innych przypadkach, zaczęły powstawać tworzone przez graczy modyfikacje do gry. Zazwyczaj producenci gier starają się walczyć z taką formą aktywności lub w różnorodny, czasami nawet płatny sposób, wcielają je do produkcji. W tym wypadku jest nieco inaczej.

Zarówno studio Mojang, jak i wydawca Minecrafta – Microsoft, nie tylko nie uniemożliwiają graczom stosowania modów, ale wręcz wspierają ich implementację. Warunek jest jednak jeden – mody do Minecrafta muszą być darmowe, płatne bowiem naruszają warunki regulaminu. Skoro już wiemy, że można, to warto wiedzieć – jak je zainstalować?

Mody do Minecraft – rodzaje

Zanim przejdziemy do szczegółów instalacji, warto ustalić podstawy. Przede wszystkim, w ciągu wielu lat od premiery powstały setki, a może nawet tysiące modów do gry. Szukanie na oślep ciekawego moda to więc istna przeprawa, dlatego warto dobrze zastanowić się, czego chcemy od modów?

Umownie dzielą się one na trzy kategorie, opisane pokrótce poniżej:

 • Mody przygodowe – teoretycznie najciekawsze, bowiem pozwalają wprowadzić nowe elementy, jak światy, bronie, potwory, struktury czy np. zwierzęta.
 • Mody magiczne – Wprowadzają nowe możliwości, jak tzw. magiczne, funkcjonowania świata czy rozszerzające działania poszczególnych aktywności.
 • Mody techniczne – Minecraft polega na zaawansowanej formie budowania, więc wśród tego rodzaju znajdziecie nowe mechanizmy rozwijające grę w tym względzie.

Paczki i pojedyncze mody Minecrafta

Ze względu na ogromną ilość modyfikacji, zostały wprowadzone tzw. paczki modów. Jeśli interesuje nas konkretna funkcja, to możemy pobrać odpowiedni, pojedynczy mod. W przypadku chęci zainstalowania kilku jednostkowych określonych zmian w grze, najlepiej robić to „po jednym” modzie, sprawdzając w międzyczasie czy modyfikacje nie wpływają negatywnie na siebie nawzajem.

Dla niecierpliwych moderatorzy przygotowują także często paczki modów. W ich skład wchodzi większa ilość modyfikacji, w poszczególnych przypadkach liczonych w setkach. Paczki taki nie są jednak kompletowane przypadkowo, więc zazwyczaj obejmują konkretny rodzaj modów lub zestaw niewykluczający siebie nawzajem.

Mody do Minecraft – skąd pobierać?

Jak w przypadku każdego oprogramowania, również szukając modów do Minecraft możemy natrafić na fałszywe elementy, które mają za cel zainfekować nasze urządzenie. Aby temu zapobiec należy korzystać ze sprawdzonych źródeł, a w przypadku Minecraft są to m.in. 9minecraft.net, planetminecraft.com. oraz minecraft.org.pl.

Jak zainstalować mody do Minecrafta?

 1. Po wybraniu moda oraz jego źródła, kolejnym krokiem jest pobranie odpowiedniego menadżera do instalacji modów. Pamiętajmy przy tym, że niektóre mody są kompatybilne z określonym programem do instalacji. Można oczywiście wprowadzić zmiany w grze samemu, ale z różnych względów jest to bardziej skomplikowane i problematyczne, niż użycie dedykowanego oprogramowania.

  W przypadku Minecraft warto skupić się na Minecraft Forge, Curse Forge lub Fabric. Ten ostatni lepiej się sprawca w przypadku niewielkich, pojedynczych zmian, a przy większych dwa pierwsze.

 2. Po zainstalowaniu menadżera modów i zweryfikowaniu wybranego przez nas moda pod kątem kompatybilności z programem do instalacji należy też sprawdzić, czy modyfikacja jest dostosowana do naszej wersji gry (powinno się znajdować odpowiednie, numeryczne oznaczenie).

 3. Następnie, aby zainstalować mod na naszym sprzęcie, musimy uruchomić instalator modów i postępować zgodnie z instrukcją. Cały proces na szczęście jest prosty w przypadku wcześniej wymienionych programów instalacyjnych.

 4. Gdy już pobraliśmy moda, wyszukujemy na naszym urządzeniu główny folder, w którym zainstalowany jest Minecraft. Domyślnie wybieramy kolejno:

  • Dysk C
  • Nazwa użytkownika
  • AppData Roaming
  • .minecraft

  Tu właśnie (C:/[nazwa_użytkownika]AppData/Roaming/.minecraft)znajdziemy folder „mods”, a w nim pobraną modyfikację (jeśli nie ma foldera to trzeba utworzyć go ręcznie i powtórzyć proces). Mając już przed sobą moda, należy na niego kliknąć i zainstalować.

 5. Ostatnim krokiem jest ponowne uruchomienie gry, najlepiej poprzez instalator do modów.

Na tym kończy się proces instalacji modów do Minecraft i możemy cieszyć się nowymi elementami, czy też zasobami w grze. Miłej zabawy.

Polecamy przeczytać:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany