Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliniarz naścienny wygląda jak "dziwna osa" Czy gliniarz naścienny jest groźny? Dziwnych owadów jest coraz więcej w Polsce! 07.07

SR
Gliniarz naścienny jest dość dużym owadem - może mieć nawet 29 mm długości.Gliniarz naścienny jest czarny i smukły, a jego elementem charakterystycznym jest "żółta rurka", która łączy tułów i odwłok. Połączenie kolorystyczne sprawia, że gliniarz naścienny jest nieco podobny do osy.
Gliniarz naścienny jest dość dużym owadem - może mieć nawet 29 mm długości.Gliniarz naścienny jest czarny i smukły, a jego elementem charakterystycznym jest "żółta rurka", która łączy tułów i odwłok. Połączenie kolorystyczne sprawia, że gliniarz naścienny jest nieco podobny do osy. Wikipedia
Gliniarz naścienny, komar tygrysi, tropikalne kleszcze, szerszeń azjatycki... Tegoroczne lato jest niemal rekordowe pod względem ilości owadów, które wcześniej nie pojawiały się w Polsce, bądź nie przykuwały aż tak dużej uwagi. W sieci coraz częściej pojawiają się informacje na temat "dziwnie wyglądającej osy lub szerszenia". Owad o którym mowa to gliniarz naścienny i faktycznie, pojawia się w naszych domach coraz częściej. Spotkaliście się już z nim i zastanawiacie się, czy gliniarz naścienny jest zagrożeniem dla naszego zdrowia? Jak rozpoznać gliniarza naściennego? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje.

Gliniarz naścienny owad. Jak wygląda gliniarz naścienny?

Gliniarz naścienny jest dość dużym owadem - może mieć nawet 29 mm długości.

Gliniarz naścienny jest czarny i smukły, a jego elementem charakterystycznym jest "żółta rurka", która łączy tułów i odwłok. Połączenie kolorystyczne sprawia, że gliniarz naścienny jest nieco podobny do osy.

Gliniarz naścienny - gdzie występuje?

Gliniarz naścienny należy do rodziny grzebaczowatych Sphecidae, oznacza to, że jest zdolny do budowy gniazda i opieki nad potomstwem. Gliniarza naściennego spotkamy m.in.

  • przy krzewach,
  • na łąkach,
  • przy oknach i ścianach naszych domów czy bloków oraz pod dachami.
Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Biedronki azjatyckie atakują? Nie tylko one. Tych owadów kie...

Skąd pochodzi gliniarz naścienny?

Gliniarz naścienny wywodzi się z Azji, pojawiał się także w rejonie śródziemnomorskim. W Europie owad jest liczniej spotykany jest od niedawna - informują specjaliści z portalu natura.wm.pl

W Polsce gliniarz naścienny po raz pierwszy pojawił się w Czesławicach (woj. lubelskie), w 1968 roku. Po dwudziestu latach od tej obserwacji pojawił się w kolejnych polskich miastach, a z roku na rok jest ich coraz więcej.

Lato 2020 rozpoczęte, choć na razie tylko w kalendarzu, bo patrząc za okno, można odnieść wrażenie, że to środek października.  Internauci jak zwykle świetnie się spisali i podzieli się w sieci swoimi spostrzeżeniami na temat tej pory roku. Zobaczcie najlepsze memy zebrane z sieci na temat lata.Zobacz kolejne memy. Przesuń w prawo>>>

Lato 2020 MEMY. Dziś pierwszy dzień lata. A za oknami paździ...

Gliniarz naścienny czy jest niebezpieczny?. Gliniarz naścienny jad

W sieci zaniepokojeni Internauci pytają i zastanawiają się czy pojawiający się coraz częściej gliniarz naścienny jest groźny dla naszego zdrowia. Odpowiedź na to pytanie powinna Was uspokoić - ukąszenie gliniarza naściennego nie jest groźna dla naszego zdrowia czy życia. Jego ukąszenie nie jest też bolesne.

Gliniarz naścienny swojego jadu używa najczęściej polując na pająki. Jego użądlenie skutecznie paraliżuje przeciwnika, jednak nie prowadzi do jego śmierci. Jad, którym gliniarz naścienny raczy pająka, nie jest groźny dla człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany