Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Glapiński: W Polsce realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania”, czyli to, o co nam chodziło

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Jestem w dobrym nastroju, bo realizuje się rozwój wydarzeń, który przewidzieliśmy w naszej projekcji – stwierdził Adam Glapiński, prezes NBP.
– Jestem w dobrym nastroju, bo realizuje się rozwój wydarzeń, który przewidzieliśmy w naszej projekcji – stwierdził Adam Glapiński, prezes NBP. Adam Jankowski/Polska Press
– Tak, jak przewidzieliśmy, spadek inflacji dotyczy coraz szerszej liczby dóbr. Wyraźnie spada już nie tylko dynamika cen żywności czy energii, ale po raz pierwszy w sumie tak wyraźnie spada inflacja bazowa – stwierdził prezes NBP Adam Glapiński. Jednocześnie dodał, że Polska sytuacja nie odbiega od sytuacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, z wyjątkiem Węgier. – W Polsce realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania”, czyli zwolnienie z wysokiego pułapu wzrostu do niskiego, ale bez recesji – mówił.

Spis treści

Glapiński: Inflacja spada, ale do celu inflacyjnego jeszcze daleko

– Jestem w dobrym nastroju, bo realizuje się rozwój wydarzeń, który przewidzieliśmy w naszej projekcji – stwierdził podczas środowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Inflacja zdecydowanie spada i nie ma tutaj żadnych wahań – dodał.

Prezes NBP prezes stwierdził, że 13 proc. odnotowane w maju to najniższy poziom od roku, jednocześnie podkreślając, że „daleko nam jeszcze do celu inflacyjnego celu”. – Tak, jak przewidzieliśmy, spadek inflacji dotyczy coraz szerszej liczby dóbr. Wyraźnie spada już nie tylko dynamika cen żywności czy energii, ale po raz pierwszy w sumie tak wyraźnie spada inflacja bazowa – mówił.

W ocenie prezesa NBP, spadek ten „ma być w przyszłych miesiącach kontynuowany”. – Polska sytuacja nie odbiega od sytuacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, poza Węgrami, gdzie sytuacja jest gorsza – mówił. Ponadto stwierdził, że „Polska jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie po pandemii”. – Osobiście się tego nie spodziewałem, ale polska gospodarka zadziwia ciągle – przyznał.

Prezes NBP: W Polsce realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania”

Glapiński tłumaczył, że w I kwartale tego roku roczna dynamika PKB jako całości była ujemna. – Mamy statystycznie lekki spadek, ale nie budzący niepokoju – stwierdził, jednocześnie dodając, że aktywność gospodarcza, w tym konsumpcji, osłabła.

– Z punktu widzenia walki z inflacją to jest dobra wiadomość. Niższy popyt oznacza, że presja na wzrost cen w gospodarce jest mniejsza – tłumaczył. – W Polsce realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania”, czyli zwolnienie z wysokiego pułapu wzrostu do niskiego, ale bez recesji – dodał.

Stopy procentowe bez zmian 9. raz z rzędu

– Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na dziewiątym posiedzeniu z rzędu. Koszt pieniądza od początku cyklu w październiku 2021 r., w 11 ruchach wywindowano do 6,75 proc., najwyższego pułapu od 20 lat. W rezultacie stawki WIBOR 3M i 6M, w oparciu o które obliczane są raty kredytów, w listopadzie osiągnęły szczyt na poziomie nieco powyżej odpowiednio 7,60 i 7,80 proc. – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

Jednocześnie przypomina, że gdy RPP zaczęła przedłużać pauzę, a prawdopodobieństwo kontynuacji podwyżek zaczęło wygasać, oba wskaźniki referencyjne cofnęły się poniżej 7 proc. i od kilku miesięcy pozostają stabilne. – Wraz ze zbliżaniem się cyklu obniżek, stopy procentowe niechybnie zaczną spadać, lecz jak na razie nie można definitywnie przesądzić, czy premierowe od pierwszej fali COVID-19 cięcie nastąpi już pod koniec tego roku – przyznaje.

Inflacja będzie dalej hamowała?

Jak zauważa Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, spadek inflacji jest znaczący, choć, jego zdaniem, w kolejnych miesiącach wakacyjnych powinniśmy obserwować jeszcze większy wpływ wysokiej bazy z zeszłego roku. Jak przypomina, w czerwcu czy w lipcu 2022 roku obserwowaliśmy gigantyczne ceny paliw, natomiast w sierpniu mieliśmy ekstremalne rekordy cen gazu.

– Wobec tego na koniec wakacji jest szansa, że inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowego poziomu. Kluczowe pytanie dotyczy tego, jak będą wyglądały nowe projekcje inflacyjne, biorąc pod uwagę dosyć istotny spadek cen energii na przestrzeni ostatniego roku – tłumaczy i dodaje, że „pojawiły się głosy, że może dojść do przygotowywania gruntu pod obniżki”. – Kilku członków RPP wyraziło zdanie na temat tego, że wyraźny trend spadku inflacji, optymistyczne projekcje inflacyjne oraz spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego może stanowić podstawę do obniżki stóp – wyjaśnia.

Ponadto ekspert zwraca uwagę w swojej analizie, że „RPP chciałaby utrzymania siły polskiego złotego, co pozwoli na szybsze dojście inflacji do celu”.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w czerwcu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

 • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
 • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
 • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
 • październik 3-4 (wtorek-środa),
 • listopad 7-8 (wtorek-środa),
 • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Co dalej z cenami mieszkań? Takie lokale kupują Polacy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Glapiński: W Polsce realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania”, czyli to, o co nam chodziło - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany