Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazja zostaną zlikwidowane!

KD AIP
Reforma oświaty stała się faktem. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw wprowadzających spore zmiany w szkołach. - Reforma edukacji, to właśnie ta reforma, której potrzebuje cała Polska - podkreśliła na konferencji po spotkani rządu premier Beata Szydło. To ona wraz z Anną Zalewską, szefową resortu edukacji, poinformowała o decyzji rządu oraz harmonogramie planowanych zmian. Dodatkowo już w środę zaplanowano spotkanie premier i szefowej MEN z wojewodami ws. reformy.

Do końca listopada do każdej szkoły ma trafić pakiet informacji dla rodziców na temat reformy światy. Szefowa MEN poinformowała też o starcie infolinii oraz nowej strony internetowej - www.reformaedukacji.men.gov.pl - na której uczniowie, rodzice, nauczyciele czy dyrektorzy szkół znajdą szczegółowe informacje dotyczące zmian. - Podczas wprowadzania reformy chcemy być z każdą szkołą, każdym nauczycielem oraz organami prowadzącymi – podkreślała Zalewska. Zachęcała do odwiedzania strony. Znajdziemy na niej, np. licznik w którym rodzice będą mogli sprawdzić jaką edukacyjną drogą pójdą ich dzieci od 1 września 2017. Zgodnie z założeniami nowa sieć szkół ma się składać z: 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum oraz dwustopniowej szkoły branżowej.

Znajdzie się w niej miejsce też na szkoły policealne oraz na 3-letnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy. Gimnazja (tych jest w Śląskiem ok. 800) mają zostać zlikwidowane. - Taki model oznacza stworzenie spójnej i drożnej struktury organizacji szkół oraz wydłużenie okresu kształcenia i wychowania w jednej szkole i w tej samej grupie rówieśniczej. Przedstawione rozwiązania ograniczą konieczność częstej adaptacji uczniów do nowych warunków uczenia się oraz będą sprzyjać uzyskiwaniu lepszych efektów kształcenia - przekonuje MEN.

Zmiany mają rozpocząć się już od przyszłego roku szkolnego - 2017/2018. Wtedy uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej, nie pójdą do gimnazjum, a staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Zaś obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem w tym typie szkół. Spore zmiany czekają też szkolnictwo zawodowe. Z edukacyjnej mapy znikną zasadnicze szkoły zawodowe. Ich miejsce zajmą dwustopniowe szkoły branżowe - I i II stopnia. Z kolei wydłużenie nauki w liceach ogólnokształcących i technikach rozpocznie się od roku szkolnego 2019/2020 (wtedy do szkół trafią pierwsi uczniowie kończący naukę w 8-letniej szkole podstawowej). Zakończą w roku szkolnym 2023/2024.

Szefowa rządu podkreślała, że w budżecie są zabezpieczone pieniądze na przeprowadzenie zmian. - To 900 milionów złotych wprost na skutki reformy - mówiła Zalewska. Jej zdaniem konsekwencją reformy nie powinny być zwolnienia wśród nauczycieli. Mają znaleźć pracę w pozostałych typach szkół. - Pojawi się pięć tysięcy dodatkowych oddziałów, a to dodatkowe etaty dla nauczycieli - zaznaczała. Jednocześnie panie mówiły o systemie wsparcia dla nauczycieli. - Chciałabym, aby samorządy nie mówiły o zwolnieniach, tylko, że dajemy nauczycielom nowe szanse i propozycje - komentowała Szydło. Podczas konferencji przedstawiona została również mapa drogowa reformy. To nic innego, jak harmonogram zmian. Dowiemy się z niej, że na przełomie listopada i grudnia projektami ustaw zajmą się parlamentarzyści. Następnie zostaną one skierowane do podpisu prezydenta.

Do 31 marca 2017 roku samorządy będą miały podjąć uchwały o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju. 1 września 2017 roku zacznie się powolne wdrażanie reformy. Konkretne podstawy programowe, obowiązujące w nowych typach szkół mamy poznać do końca listopada. To zaledwie 9 miesięcy przed pierwszym dzwonkiem w szkołach po reformie.

Tymczasem w sobotę - 19 listopada - Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje w Warszawie ogólnopolską manifestację nauczycieli. Związek ma wiele wątpliwości dotyczących zmian. Główne to źródła finansowania oraz przyszłość nauczycieli pracujących w likwidowanych gimnazjach. Alarmują, że zmiany w takim kształcie wprowadzą jedynie niepotrzebny chaos.

WYNIKI WYBORÓW W USA KTO WYGRAŁ WYBORY USA? TRUMP CZY CLINTON? WYNIKI WYBORÓW USA
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
Numery kierunkowe w Polsce
Jaka jest średnia długość penisa
ZOBACZ TEŻ FILM Donald Trump: Czas zasypać podziały. Będę prezydentem wszystkich Amerykanów (napisy) (autor x.news/RUPTLY)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany