Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Geolodzy badają grunt pod ulicami Legionów i Cmentarną przed ich rewitalizacyjnymi remontami

Piotr Jach
Piotr Jach
Badania geologiczne gruntu pod ul. Legionów i ul. Cmentarną. Odwierty zakończą się w przyszłym tygodniu. Wyniki badań posłużą do przygotowania projektu przebudowy obu ulic.
Badania geologiczne gruntu pod ul. Legionów i ul. Cmentarną. Odwierty zakończą się w przyszłym tygodniu. Wyniki badań posłużą do przygotowania projektu przebudowy obu ulic. Piotr Jach
Zarząd Inwestycji Miejskich, który właśnie przygotowuje remont ul. Legionów i ul. Cmentarnej, po raz pierwszy w historii gminnego programu rewitalizacji zdecydował się na badanie geologiczne terenu przyszłej inwestycji. Przez dwa dni obie te ulice Starego Polesia poddawano inspekcji przy użyciu georadaru, po czym rozpoczęły się testowe odwierty punktów wytypowanych do dokładniejszego zbadania.

Badanie georadarem miało potwierdzić lokalizację podziemnej infrastruktury: przebiegu sieci gazowej, kablowej, wodociągów, kanalizacji itd. Badania geologiczne mają ocenić podłoże pod ulicami i rozpoznać ewentualne utrudnienia, z którymi musieliby się mierzyć projektanci remontów i ich późniejsi wykonawcy. Ma to zapobiec niespodziankom, na jakie natykali się czasem robotnicy remontów innych łódzkich ulic (np. cieki wodne, luźne piaski), które powodowały wstrzymywanie prac, zmiany w projektach i konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów.

– Na już przebadanym odcinku ul. Legionów, czyli od pl. Wolności do ul. Żeromskiego nie natrafiliśmy pod ziemią na jakieś poważne ślady dawnej działalności człowieka, które wymagałyby uwagi. Warunki gruntowe są dość korzystne dla projektantów i budowlańców – stwierdza Michał Bińczyk, geolog z prywatnej firmy wynajętej do wykonania badań.

Odwierty geologiczne zakończą się w przyszłym tygodniu. Ich wyniki będą stanowić podstawę do opracowania projektu inwestycji.
- Umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej podpisaliśmy w lutym br. Jej przygotowanie potrwa rok. W I kwartale 2021 r. rozpiszemy przetarg na wykonawcę robót, które rozpoczną się około maja. Zakres przebudowy jest tak szeroki, że prace zostaną podzielone na etapy, nie ruszą wszystkie jednocześnie. Na zrealizowanie każdego z czterech zadań, na jakie podzieliliśmy remont ul. Legionów i Cmentarnej, wykonawca będzie miał 18 miesięcy – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Przebudowa ma zakończyć się w 2023 r

Ulica Legionów po remoncie

Chodniki po obu stronach ulicy zostaną poszerzone, tak by wygodniej było się poruszać pieszym. Wsiadanie do komunikacji miejskiej zostanie ułatwione dzięki wysuniętemu peronowi przystanku po północnej stronie ulicy. Po południowej stronie powstanie szeroki chodnik z zieleńcami i meblami miejskimi. Chodniki zostaną wykonane z płyt oraz kostki kamiennej. Na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią zostanie wykonane lekkie wyniesienie jezdni. Posadzone zostaną drzewa, krzewy i inne niskie rośliny. O ich stan zadba automatyczny system nawadniający.

Zakres robót będzie obejmował remont oraz naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej.

Na ulicy zostaną zamontowane ławki, stojaki rowerowe i nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe.

Ulica Cmentarna po remoncie

Inwestycja obejmuje przebudowę ul. Cmentarnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, sieciową, trakcją tramwajową oraz zagospodarowaniem przestrzeni.

Jezdnia ulicy Cmentarnej będzie nieco węższa (7 m szerokości) i wykonana z kostki kamiennej. Ruch na niej nadal będzie dwukierunkowy. Torowisko poprowadzono w śladzie istniejących torów łącząc je z torowiskiem w ul. Legionów ale też delikatnie przysuwając do projektowanych przystanków. Obydwa przystanki będą bezpieczne i wygodne – perony będą na wysokości pozwalającej na łatwe wsiadanie i wysiadanie bez wchodzenia na jezdnię.

Przy ulicy Cmentarnej w obszarze skrzyżowania z ul. Legionów pojawi się plac miejski przeznaczony dla pieszych. Będzie miał obniżone krawężniki, a także nową nawierzchnię. Na skwerku zaprojektowano nowe przejście dla pieszych, zlokalizowane za przystankiem na ul. Cmentarnej, a obok niego przestrzeń na 3 miejsca postojowe.

Chodniki i pasy zieleni, o szerokości 2 m, wzbogacone będą o nowo zasadzone drzewa, uzupełniające istniejący szpaler. Więcej zieleni w postaci drzew, trawników, krzewów i traw ozdobnych pojawi się na zieleńcu po likwidacji prawoskrętu oraz na placu z przystankami tramwajowymi i wzdłuż ulicy. Okolica zostanie rozplanowana wokół nowej fontanny. Pojawi się także poidełko (zdrój uliczny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany