Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie pojechać na jeden dzień w Łódzkiem. Gdzie spędzić weekend 2023 blisko Łodzi? ZDJĘCIA

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Niebieskie źródła znajdują się w południowo - wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. To rezerwat przyrody położony w dolinie Pilicy.KLIKNIJ DALEJ I ZOBACZ KOLEJNE MIEJSCA
Niebieskie źródła znajdują się w południowo - wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. To rezerwat przyrody położony w dolinie Pilicy.KLIKNIJ DALEJ I ZOBACZ KOLEJNE MIEJSCA Michał Szymczak
Znów nadarza się więc sposobność, by zwiedzić region łódzki. Przewodnicy zapewniają, że jest on bogaty w ciekawe, atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca, które da się poznać w jeden dzień.

Gdzie pojechać na jeden dzień w Łódzkiem - KLIKNIJ TUTAJ
- Nie trzeba wyprawić się szczególnie daleko poza miasto. Bo już pod Brzezinami zaczyna się piękny, malowniczy teren z rzeźbą polodowcową – morenami, jarami. Można zagubić się w wąwozach o długości dwóch kilometrów i głębokości ośmiu metrów. Znajdują się w rezerwacie „Parowy Janinowskie”. Innym ciekawym rezerwatem jest „Struga Dobieszkowska” - mówi Dariusz Łapiński, przewodnik łódzkiego PTTK.

Oto pomysły na jednodniową wycieczkę w Łódzkiem

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w Łódzkiem Pasmem Przedborsko-Małogoski zaczynają się Góry Świętokrzyskie. Zdobywcy szczytów mogą zaliczyć najwyższe wzniesienie pasma - 347 m n.p.m. - o nazwie Fajna Ryba. W naszym regionie w re jonie przełomu rzeki Warty także ma swój początek Jura Krakowsko-Częstochowska.

Region ma też do zaoferowania dwa duże zbiorniki wodne – Jeziorsko, ptasi raj idealne do obserwacji ornitologicznych oraz Zalew Sulejowski z tamą w Smardzewicach.
- W czasie pandemii można wybrać się na wycieczki jak dawniej, czyli z kanapkami, termosem, ewentualnie pizzą na wynos – mówi Patrycja Czudak, łódzka przewodniczka i proponuje miejsca, do których można szybko dotrzeć samochodem lub pociągiem. A jeśli zabrać ze sobą rower, to odbyć przejażdżkę szlakiem dla jednośladów.

Oto pomysły na jednodniową wycieczkę w Łódzkiem

Jednym z takich miejsc jest Inowłódz, w którym nastoletni Julian Tuwim spędzał wakacje. Warto tu obejrzeć zrekonstruowany średniowieczny zamek, kościół św. Idziego będący przykładem architektury romańskiej. Po społeczności żydowskiej pozostał budynek synagogi, w którym obecnie mieści się sklep oraz położony koło Inowłodza cmentarz z zachowanymi macewami.
Jeśli starczy sił i czasu można wpaść do położonej niedaleko Spały, dotrzeć właśnie na jednośladzie poprowadzoną niedawno ścieżką rowerową. W lasach, które otaczając tę ulubioną przez carów i prezydentów międzywojennej Polski miejscowość, wytyczono ścieżki przyrodnicze, a spacer leśnym duktem można zakończyć w parku przy pomniku Żubra.

Położony niedaleko Tomaszów słynie oczywiście z niebieskich źródeł, czyli wywierzysk krasowych. Tryskająca woda przybiera niebieską błękitną lub zieloną barwę w zależności od warunków pogodowych.
- Znane są Groty Nagórzyckie, ale przy niebieskich źródłach można zejść ze szlaku i przez las dojść do Małych Grot – dodaje Patrycja Czudak.

Tym, których miasto nie męczy, przewodniczka poleca spacer po Łowiczu i jego okolicach. W Maurzycach można wejść na spawany most przerzucony przez rzekę Słudwię. To pierwsza taka konstrukcja na świecie. W Łowiczu po spacerze Aleją Gwiozd Łowickich i postoju przy baszcie Klickiego można zajrzeć do Muzeum Guzików, mieszczącym się w centrum handlowym przy ul. Stanisławskiego.

Druga trasa wiedzie przez Łęczycę, Tum i Piątek. W Łęczycy warto zatrzymać się przy zamku i działającym do niedawna więzieniu, w Tumie przy kolegiacie z XII wieku w stylu romańskim, a w Piątku przy pomniku symbolizującym środek Polski.

Od maja kursuje rogowska kolejka wąskotorowa. Zabytkową ciuchcią będzie można przejechać się z Rogowa do Jeżowa.
Ze stacji Rogów Osobowy Wąskotorowy kolejka ruszy o godz. 10.30, 12.05, 13.50 i 15.25. W drogę powrotną z Jeżowa pojedziemy o godz. 11.25, 13.05, 14,45 i 16.25. Każdy kurs trwa niecałe 30 minut. Podany rozkład obowiązuje od 1 do 3 maja br. Ze względu na pandemię jednorazowo w składzie może podróżować 65 pasażerów, zajętych może być nie więcej niż połowa miejsc siedzących, dlatego konieczny jest wcześniejszy zakup biletów przez stronę www.kolejrogowska.pl. Na terenie kolejki i na pokładzie pociągu trzeba nosić maseczkę. W Jeżowie będzie działał punkt gastronomiczny, który będzie serwował dania na wynos. Zrezygnowano z organizacji ogniska.

W Rogowie mamy jeszcze jedną atrakcję, czyli arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (ul. Leśna 5b). Podziwiać można tam teraz jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów, czyli magnolie. Od soboty do poniedziałku (1 - 3 maja) arboretum będzie otwarte w godz. 10 - 20. Sprzedaż roślin będzie prowadzona w godz. 12 - 18.

Na majowy spacer zaprasza również rewitalizowany zalew w Lisowicach pod Koluszkami. Gotowa jest drewniana kładka, którą można obejść go niemal dookoła. Powstaje plaża, niebawem otwarta zostanie restauracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany