Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie mieszkańcy województwa łódzkiego znajdują mężów i żony? Sprawdził to łódzki demograf. Do jakich doszedł wniosków?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Zdecydowana większość mieszkańców województwa łódzkiego wybiera na męża lub żonę osobę, która także związana jest z naszym regionem. Robi tak ponad 91 proc. mężczyzn i kobiet z naszego regionu. Na kolejnym miejscu znalazły się województwa mazowieckie i śląskie.Temu, skąd pochodzą mężowie i żony mieszkańców województwa łódzkiego oraz pozostałych regionów kraju, przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Czytaj dalej
Zdecydowana większość mieszkańców województwa łódzkiego wybiera na męża lub żonę osobę, która także związana jest z naszym regionem. Robi tak ponad 91 proc. mężczyzn i kobiet z naszego regionu. Na kolejnym miejscu znalazły się województwa mazowieckie i śląskie.Temu, skąd pochodzą mężowie i żony mieszkańców województwa łódzkiego oraz pozostałych regionów kraju, przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Czytaj dalej Pixabay
Zdecydowana większość mieszkańców województwa łódzkiego wybiera na męża lub żonę osobę, która także związana jest z naszym regionem. Robi tak ponad 91 proc. mężczyzn i kobiet z naszego regionu. Na kolejnym miejscu znalazły się województwa mazowieckie i śląskie.

Temu, skąd pochodzą mężowie i żony mieszkańców województwa łódzkiego oraz pozostałych regionów kraju, przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Patrząc z perspektywy potencjału znalezienia małżonka z innego regionu, zdecydowanie większe możliwości mają mieszkańcy województw o niewielkiej liczbie ludności i niewielkiej powierzchni, a zatem częściej stykające się z osobami z innych regionów - podkreśla prof. Szukalski. - Większą szansę ułożenia sobie życia z mieszkańcem innego województwa mają osoby mieszkające w regionach o dużych tradycjach migracyjnych i o mniejszej atrakcyjności edukacyjnej i zarobkowej.

Naukowiec zauważa, że tradycje migracyjne zwiększają prawdopodobieństwo posiadania rodziny poza swoim regionem, a pośrednio i szansę kontaktu z mieszkańcami innych obszarów. Niska atrakcyjność edukacyjna i zarobkowa oznacza natomiast, że duża część młodzieży - przynajmniej czasowo - zamieszkiwać będzie inne województwa z uwagi na pobieranie nauki lub wykonywanie pracy.

Jak to wygląda w województwie łódzkim?

Okazuje się, że 91,2 proc. kobiet z województwa łódzkiego wychodzi za mąż za mieszkańców naszego regionu. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie, z którego pochodzi 2,7 proc. mężów, a na trzecim województwo wielkopolskie - 1,3 proc. Co ciekawe, panowie z Łódzkiego wybierają podobnie: aż 91,3 proc. mieszkańców naszego regionu żeni się z mieszkankami tego samego terytorium, a 2,6 proc. ma żony pochodzące z Mazowsza. Żony ze Śląska ma 1,2 proc. mieszkańców Łódzkiego, a 1 proc. z Wielkopolski.

Zmiana w ostatnich latach

Jeszcze kilkanaście lat temu częściej dochodziło do zwierania małżeństw przez mieszkańców różnych województw. W 2010 roku 85 proc. mieszkańców województwa łódzkiego wybierało na żony mieszkanki naszego regionu. W przypadku kobiet ten współczynnik wynosił 83,7 proc.

Zdaniem prof. Szukalskiego najnowsze dane mogą odzwierciedlać zarówno mniejszą skalę migracji młodzieży, jak i fakt, że kobiety i mężczyźni zawierają swe pierwsze formalne związki w coraz wyższym wieku. Pobierają się, kiedy już dokonana została zmiana miejsca zameldowania po uprzednim, niekiedy kilkuletnim, nierejestrowanym pobycie w danym miejscu.

HOROSKOP 2022

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany