Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy twoje zęby mają... trzysta lat

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
.
. ei24
Dwóch na trzech z nas nieświadomie zaciska szczęki niszcząc w ten sposób uzębienie. Badania naukowe na ten temat dowodzą, że wady zgryzu mogą wynikać z... wad postawy.

Milimetr na sto lat
Ludzkie zęby mają prawidłowo od 12 do 14 milimetrów wysokości. Jednak u wielu pacjentów są one o kilka milimetrów krótsze. Niektórzy zaś starli je niemal do korzeni.
Badacze obliczyli, że rzeczywiste ścieranie zębów będące następstwem gryzienia i przeżuwania pokarmów wynosi jedną setną milimetra na rok, czyli milimetr na 100 lat.
Jeśli więc ktoś "skrócił" sobie zęby o trzy milimetry, to wiek biologiczny jego zębów wynosi 300 lat.

- W trakcie jedzenia zębów nie ścieramy, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak to się niektórym wydaje - podkreśla dr Piotr Pawłowski, prowadzący praktykę stomatologiczną w Środmieściu. - Poza tym w naszym organizmie działa mechanizm receptorowy. Uaktywnia się on, gdy górne i dolne zęby zetkną się ze sobą. Wówczas do mózgu trafia komenda: otwórz usta. Można się o tym przekonać, gdy jedząc kaszę przypadkowo znajdziemy w niej kamień - otwieramy jamę ustną szybciej, niż zdajemy sobie sprawę z tego, co się stało - przekonuje doktor.

Wady postawy i napięte mięśnie
Uważa się, że do ścierania zębów dochodzi głównie u osób bruksujących, zwanych też brukserami. Tacy pacjenci nieświadomie zaciskają i ścierają zęby, najczęściej w czasie snu. Prawdziwy bruksizm nie występuje tak często, tylko u około 2 procent osób ścierających zęby.
- U pozostałych pacjentów ścieranie zębów jest spowodowane innymi przyczynami, które po odpowiednim zdiagnozowaniu są łatwe do wyleczenia - dodaje doktor.

- Leczyłem pacjentkę, która od dziecka miała jedną nogę krótszą. Organizm próbował sobie ten brak zrekompensować, a to spowodowało przeciążenia stawów i powięzi w obrębie twarzo-czaszki. Zaciskanie zębów może być spowodowane wadami kręgosłupa, przeciążeniami w obrębie stawów, nadmiernym napięciem mięśni. - Tacy pacjenci powinni zostać dokładnie zdia gnozowani, a następnie poddani fizjoterapii - dodaje doktor. - Mogą też nosić specjalne szyny na zębach, odciążająco-relaksujące, które w większości przypadków pozwalają zniwelować ten problem.

***
Pacjenci cierpiący na bruksizm nie powinni mieć wszczepianych implantów, zakładanych porcelanowych obudów typu licówki, koron. Uszkodzą je bowiem w trakcie użytkowania nieświadomie zaciskając zęby.

***
* W sprzedaży pojawiła się syntetyczna ślina. Według jej producenta powoduje ona natychmiastowy, długotrwały efekt u pacjentów cierpiących na suchość w jamie ustnej. Takie dolegliwości odczuwają na przykład chorzy po radioterapii. Ślina w sprayu powoduje uczucie wilgotności, które utrzymuje się przez dwie godziny.
* Na rynku pojawiła się również pomadka niwelująca brzydki zapach z ust. Ma w swym składzie miętę oraz związki cynku ( jako substancje blokujące lotne związki siarkowodoru). Ponoć działa nawet kilka godzin po nałożeniu.

***
Sześć powodów, dla których warto uzupełniać brakujące zęby
* Braki w uzębieniu sprzyjają przeciążeniu i rozchwianiu zębów, prowadzą do zniekształcenia dziąseł.
* Osoby, które straciły ząb, uśmiechają się półgębkiem i tym samym zmieniają swoją mimikę twarzy.
* Gdy brakuje kilku zębów po jednej stronie, policzek zapada się, powiększa się bruzda nosowo-wargowa. Nadaje to twarzy ponury wygląd i postarza.
* Gdy brakuje nam zębów po jednej stronie jamy ustnej, to odruchowo przesuwamy pokarm na drugi. Powoduje to przeciążenia stawów i nadmierne ścieranie pozostałych zębów.
* Pacjenci z niekompletnym uzębieniem niedokładnie rozgryzają pokarm, więc ich żołądek nie radzi sobie z trawieniem.
* Rezygnują z niektórych pokarmów, bo mają kłopoty z ich rozdrabnianiem, pozbawiając swój organizm odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany