Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pracownik często choruje ZUS może go wysłać do sanatorium dla podratowania zdrowia. Coraz więcej osób korzysta z tej formy leczenia.

LB
Skierowanie na leczenie wystawia lekarz opiekujący się pacjentem.
Skierowanie na leczenie wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. archiwum polskapress
Coraz więcej pracowników wyjeżdża do „sanatorium z ZUS”. Najczęściej z takiej formy leczenia korzystają osoby w wieku 50 plus, choć czasami też bardzo młodzi. W 2018 r., w woj. łódzkim z rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym skorzystało ok. 9,5 tys. osób czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, (8,4 tys.). Najwięcej osób korzysta z rehabilitacji narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, chorób psychosomatycznych, gruczołu piersiowego i narządu głosu.

Pod skrótem „sanatoria z ZUS” kryje się skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Innymi słowy to 4 tygodnie leczenia w ośrodku z którym ma podpisana umowę ZUS i na które skierować nas może nasz lekarz, rodzinny lub specjalista wtedy gdy przebyliśmy uraz, operację lub często chorujemy i korzystamy ze zwolnień lekarskich. Na taki wyjazd średnio czeka się ok. 3 miesięcy. Podróż do ośrodka, pobyt i zabiegi są bezpłatne, a korzysta się z nich w ramach zwolnienia lekarskiego.

- Do sanatorium wyjeżdżają nawet nastolatki, ale odsetek pacjentów zwiększa się dopiero w grupie wiekowej 30 - 39 lat. Najwięcej rehabilitowanych osób przypada na grupę wiekową 50-59 lat - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego.

Wydaje się, że znamy swoje miasto. Jeśli jednak obejrzymy Łódź z lotu ptaka to okaże się to już nie tak oczywiste. Te zdjęcia zrobiono wiele lat temu z pokładu samolotu krążącego nad miastem. Jak na nich prezentuje się Łódź? Może poznasz swój blok lub dom?

Zobacz jak wyglądają łódzkie osiedla z lotu ptaka. Może zoba...

Z tej formy leczenia mogą skorzystać pacjenci leczący się z powodu chorób układu: krążenia, oddechowego, narządu ruchu, chorób psychosomatycznych, narządu głosu oraz kobiety po leczeniu onkologicznym piersi.

Starania o wyjazd rozpoczyna się od wizyty u lekarza prowadzącego, który wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Taki wniosek można pobrać w ZUS-ie lub wydrukować ze strony www.zus.pl. Wypełniony wniosek należy złożyć w jednostce ZUS. Należy też przygotować dokumentację medyczną czyli karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań USG i inne, które koniecznie należy zabrać ze sobą na badanie u lekarza orzecznika. Po złożeniu wniosku zainteresowany poinformowani o terminie wizyty u lekarza orzecznika. Po przeprowadzeniu badania i w oparciu o dokumentację medyczną, lekarz orzecznik wyda orzeczenie.

W ośrodku rehabilitacyjnym lnaa ubezpieczonych czekają zabiegi i zajęcia z zakresu różnych form rehabilitacji fizycznej, fizykoterapii, rehabilitacji psychologicznej (psychoedukacji i treningów relaksacyjnych) i edukacji zdrowotnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany