Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dziecko targnie się na życie... Łódź zajmie się problemem depresji wśród dzieci i młodzieży

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Magdalena Siejka i Agata Kobylińska zapowiedziały seminarium poświęcone obliczom depresji dzieci i młodzież, które odbędzie się w Łodzi 25 lutego 2020.
Magdalena Siejka i Agata Kobylińska zapowiedziały seminarium poświęcone obliczom depresji dzieci i młodzież, które odbędzie się w Łodzi 25 lutego 2020. Magdalena Jach
Specjaliści ostrzegają, że zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku. Już nawet  12- latki popełniają samobójstwa. Jak pomagać najmłodszym i nastolatkom w trudnych sytuacjach, jak rozpoznać w ich zachowaniu sygnały o problemach, z którymi sobie nie radzą, kiedy zwrócić się do pedagoga, psychologa, psychiatry dziecięcego? Gdzie szukać wsparcia?

Depresja dotyka nie tylko dorosłych. Choroba może rozwijać się u nawet kilkulatków. Lekceważona w wieku przedszkolnym czy szkolnym, prowadzi do poważnych zaburzeń, z samobójstwami włącznie. „Obliczom depresji u dzieci i młodzieży” będzie poświęcone seminarium 25 lutego br. w godz. 12.30-14.30 w dużej sali obrad łódzkiego magistratu. Ma ono charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział nauczyciele i rodzice. Zaproszono psychiatrę dziecięcego, psychologa, przedstawicieli policji i organizacji pozarządowych. W dyskusji poruszą zagadnienia związane z zachowaniami autodestrukcyjnymi, takimi jak próby samobójcze czy samookaleczenia, ale także poprzedzające je symptomy zwiastujące narastające problemy.
- To może być bezsenność, płaczliwość, bezradność w codziennych sytuacjach, niechęć do nauki czy spadek nastroju i brak uśmiechu – wylicza Magdalena Siejka, pedagog w XI LO i SP 14, z 14-letnim doświadczeniem. - Pracuję na co dzień z młodzieżą i widzę ogromną potrzebę mówienia o depresji. To choroba, która jeśli nie będzie odpowiednio leczona i prowadzona, jest śmiertelna.
Tymczasem wychowawcom brakuje usystematyzowanej wiedzy na jej temat. Brakuje też fachowców – psychologów, psychiatrów dziecięcych oraz szybkiego do nich dostępu w sytuacjach kryzysowych.
- W Polsce stale rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków, a kryzys psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej obliguje nas do podejmowania działań - mówi Agata Kobylińska, pełnomocnik prezydenta ds. dzieci i młodzieży. - Z raportu przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z 2018 roku wynika, że 7% badanych dzieci podjęło próbę samobójczą, 16% nastolatków regularnie się okalecza, a prawie 8 tysięcy dzieci w Polsce jest zdiagnozowanych i leczy się na depresję. Musimy coś z tym zrobić. Na seminarium zgłosiło się już 150 osób: nauczyciele od edukacji przedszkolnej po szkoły ponadpodstawowe. Tak ogromne zainteresowanie pokazuje, że temat jest ważny. Chcemy mówić o depresji wśród dzieci i młodzieży w debacie publicznej i liczę, że organizowane wspólnie z Wydziałem Zdrowia UMŁ seminarium będzie pierwszym krokiem do podjęcia dialogu w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany