Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze na remonty prywatnych zabytków

(msm)
1,6 mln zł wyda Łódź na dotacje do prac remontowych prywatnych obiektów zabytkowych. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miejska w Łodzi.

Odnowionych zostanie 13 obiektów, m.in. nagrobek Roberta Moenke na cmentarzu przy ul. Ogrodowej (133 tys. zł), mauzoleum Silbersteinów na cmentarzu żydowskim (90 tys. zł), kaplica Heinzlów przy ul. Ogrodowej (100 tys. zł), kaplica Karola Scheiblera (175 tys. zł). Pieniądze otrzymają też trzy kościoły: franciszkanów w Łagiewnikach (170 tys. zł), Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Skłodowskiej-Curie (200 tys. zł) i cerkiew św. Olgi przy ul. Piramowicza (140 tys. zł).
O pieniądze na remont zabytków wystąpiło 29 osób i instytucji, a łączna wysokość wniosków o dzotacje wynosiła 12,2 mln zł. W ubiegłym roku miasto dało na prywatne zabytki kwotę dwukrotnie wyższą niż w 2013 r.
- Za pieniądze, które chcemy wydać na stadiony moglibyśmy wyremontować wszystkie zabytki w Łodzi - mówi radna Urszula Niziołek - Janiak.
- Ale właściciele tych zabytków nie przychodzą na balkon protestować, jak kibice... - stwierdził Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi (rano na balkonie sali obrad kibice ŁKS domagali się zwiększenia środków na budowę stadionu przy al. Unii).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany