Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz kompensacyjny za NOP-y po szczepieniach. Jak wygląda sytuacja z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w Polsce?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Fundusz kompensacyjny za NOP-y po szczepieniach. Jak wygląda sytuacja z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w Polsce?
Fundusz kompensacyjny za NOP-y po szczepieniach. Jak wygląda sytuacja z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w Polsce? krzysztof kapica
- Właśnie składamy poselski projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformował w czwartek w Sejmie poseł PiS Tomasz Latos. Jak wygląda sytuacja z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w Polsce?

Do 3 grudnia w Polsce wykonano 42 226 766 szczepień przeciwko koronawirusowi. 20 470 166 osób jest w pełni zaszczepionych, czyli przyjęło dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderny lub AstraZenecki albo jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Jak informuje rządowa strona, wśród wszystkich szczepień przeciw COVID-19 odnotowano 16 349 NOP-ów, czyli niepożądnych odczynów poszczepiennych.

Polska jednak cały czas jest w tyle ze szczepieniami. Według posła PiS Tomasza Latosa jedną z zachęt do szczepień może być fundusz kompensacyjny, czyli odszkodowania dla osób, które ze względu na niepożądane odczyny poszczepienne trafiają na hospitalizację.

– Właśnie składamy poselski projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformował w czwartek w Sejmie poseł Tomasz Latos (PiS).

Dla kogo fundusz?

Fundusz zakłada, że gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji, przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni) zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne.

„Projektowane przepisy wprowadzają świadczenie kompensacyjne oraz tworzące Fundusz stanowią realizację zasady solidarności społecznej, która jest kluczem do realizacji szczepień ochronnych” – uzasadniają autorzy projektu.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zarówno wtedy, gdy działanie niepożądane szczepionki było bezpośrednią przyczyną hospitalizacji, jak i wtedy, gdy następstwem działania niepożądanego było pogorszenie stanu zdrowia wymagające hospitalizacji przez okres nie krótszy niż 14 dni. Projektodawcy powołują się na analogiczne rozwiązania, które obowiązują w Finlandii.

Świadczenie ma maić charakter zryczałtowanej kwoty i będzie zależało od długości hospitalizacji. „Elementem świadczenia kompensacyjnego mogą być także koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu przez pacjenta hospitalizacji do wysokości 10 tys. zł, przy czym limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 100 tys. zł” – czytamy.

Polska w tyle ze szczepieniami

Według najnowszych badań Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) do tej pory jedynie 65,4 proc. całej populacji i 76,5 proc. dorosłej populacji krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Natomiast wyszczepialność poniżej 50 proc. zgłosiły 4 kraje.

23 listopada Komisja Europejska opublikowała grafikę, na której zestawiono poziom wyszczepienia w krajach członkowskich Unii Europejskiej z liczbą zgonów na COVID-19 na milion mieszkańców.

"Dane pokazują nam, że im wyższy poziom wyszczepienia, tym niższy poziom przypadków śmiertelnych" – napisała KE na Twitterze.

Polska znalazła się na piątym miejscu od końca. Według ECDC w Polsce zaszczepionych jest 62 proc. dorosłych mieszkańców. Wskaźnik zgonów w związku z COVID-19 wynosi 49 przypadków na milion mieszkańców.

Najlepiej w rankingu wypadła Irlandia, gdzie w pełni zaszczepione jest 93 proc. dorosłych. Wskaźnik zgonów na milion mieszkańców w okresie dwóch tygodni wynosi 15 przypadków. Na drugim miejscu znalazła się Portugalia z wszczepieniem dorosłych na poziomie 92 proc. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na milion mieszkańców wynosi 10. Podium zamyka Malta, gdzie zaszczepione zostało również 92 proc. osób powyżej 18. lat. Co więcej, Malta jest jedynym państwem, w którym wskaźnik przypadków śmiertelnych COVID-19 na milion mieszkańców wyniósł 0.

Patrząc na drugi koniec rankingu dominują państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Najgorzej z wszczepieniem dorosłej populacji (29 procent) oraz z najwyższym wskaźnikiem zgonów na milion mieszkańców (325) jest w Bułgarii. Drugie miejsce od końca zajęła Rumunia, gdzie zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało 43 proc. dorosłych. Liczba ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wynosi 267. Na Słowacji, która jest trzecia od końca, poziom wyszczepienia dorosłej populacji wynosi 54 proc. Wskaźnik śmiertelności na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców wynosi 29.

Trzecia dawka dla wszystkich

Od 2 listopada każda osoba, która ukończyła 18 lat może przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W piątek 19 listopada Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wysyłanie wiadomości tekstowych z informacją o możliwości zaszczepienia dawką przypominającą. W SMS-ie podana jest konkretna data, od kiedy dana osoba może udać się na szczepienie przypominające.

Co więcej, by przyspieszyć szczepienia, resort zdrowia podjął decyzję dotyczącą osób powyżej 50. roku życia. – Podjęliśmy decyzję, że skrócimy okres podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy w przypadku osób powyżej 50 roku życia – powiedział w poniedziałek w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski tłumaczył, że zmiana ma też na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie przedświątecznym.

Na przyjęcie przypominającego szczepienia przeciw Covid-19 można umówić się przez infolinię 989 oraz przez Internetowe Konto Pacjenta pacjent.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundusz kompensacyjny za NOP-y po szczepieniach. Jak wygląda sytuacja z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w Polsce? - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany