Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flagi narodowe i krzyż. Pikieta pod domem Jaruzelskiego

TVN24
Pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego zbierają się manifestanci. Jak co roku chcą uczcić ofiary stanu wojennego. Mają polskie flagi, jest też krzyż. Wojciecha Jaruzelskiego nie ma w domu. Dziś został zabrany do szpitala.

Około godz. 23 przed domem Jaruzelskiego było nieco ponad sto osób - relacjonował reporter TVN24.

Problem z datami

Manifestację zgłosiła Liga Obrony Suwerenności. Co roku w tym samym terminie przed domem generała odbywało się też zgromadzenie organizowane przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego.

W tym roku - jak przyznają zarówno urzędnicy z ratusza, jak i warszawski radny PiS Maciej Wąsik oraz organizator zgromadzenia przewodniczący Forum Młodych PiS w Warszawie Michał Prószyński - komitet w zgłoszeniu pomylił daty i zarejestrował manifestację o dzień za późno.

Mimo to uczestnicy obu zgromadzeń mają się pojawić przed domem Jaruzelskiego. - Demonstracja odbędzie się z 12 na 13 grudnia, bo i tak jest zgłoszona inna manifestacja, ale w tym samym celu - powiedział Wąsik.

Stan historyczny

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu.

Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany