Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FinTech - Uniwersytet Łódzki otwiera nowy, unikatowy kierunek studiów podyplomowych dla finansistów

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Już od poniedziałku, 29 maja 2023 roku, można aplikować na nowe studia podyplomowe - FinTech, czyli nowe technologie w finansach.. Kształcenie ruszy w październiku 2023 roku na Uniwersytecie Łódzkim. Kierunek jest przygotowywany we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i praktykami rynku finansowego z wielu znanych firm. To pierwsze w Polsce tego rodzaju studia, łączące finanse i nowe technologie. Prowadzone będą przez doświadczonych pracowników branży. Uruchomienie kierunku ogłoszono w poniedziałek na tarasie 19. piętra wieżowca Hi Piotrkowska.

FinTech - nowe studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim

Nowy kierunek studiów podyplomowych FinTech został przedstawiony podczas konferencji na 19. piętrze HiPiotrkowska. Mówili o nim: profesor Mariusz Sokołowicz, prodziekan Wydziały Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Agnieszka Kurczewska, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego do spraw współpracy z otoczeniem ; Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi;
profesor Monika Marcinkowska, Instytut Finansów Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Bankowości, członek Grupy Interesariuszy Bankowych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego; Adam Brzostowski, pełniący obowiązki dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łódź; Arkadiusz Jadczak, członek FinTech Central Poland, Co-founder, Monethero.

Zobaczcie zdjęcia z tarasu 19. piętra Hi Piotrkowska i ogłoszenia powstania nowego kierunku

Studia podyplomowe FinTech prowadzone są we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z praktykami rynku finansowego (w szczególności pracowników firm reprezentujących FINTECH CENTRAL POLAND).

Studia adresowane są do osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności z zakresu innowacji finansowych – finansistów, chcących wzmocnić kompetencje cyfrowe i informatyków, chcących wzmocnić kompetencje finansowe.

Studia FinTech przygotowują do tworzenia firmy działającej w branży FinTech i wykonywania zawodu prezesa – CEO (lub innego stanowiska kierowniczego, zwłaszcza start-upu), Product Ownera, analityka biznesowego, specjalisty w firmie działającej w obszarze technologii finansowych lub instytucji finansowej (banku, instytucji płatniczej, firmie pożyczkowej, ubezpieczeniowej, firmie inwestycyjnej).

- Aż 300 godzin - dwa semestry wytężonej pracy dla osób bardzo zdeterminowanych, które na przykład chcą założyć własny fintech, zaistnieć w świecie finansów i nowych technologii, ale także dla pracowników firm informatycznych czy tradycyjnych instytucji finansowych, które chcą się rozwijać na tym rynku – mówi prof. dr hab. Monika Marcinkowska z Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Bankowości, członek Grupy Interesariuszy Bankowych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

- W planie jest 9 bloków tematycznych – opowiemy m.in. czym są współczesne finanse, rynki finansowe, w jakim kierunku się rozwijają, jakie są modele biznesowe fintechów, jakie jest ich otoczenie regulacyjne - dodaje.

W programie także takie zagadnienia jak: jak zdobyć licencje, jaka jest metodyka tworzenia produktów i usług finansowych, płatności finansowe, czym jest otwarta bankowość, finanse zdecentralizowane, a także cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i analiza danych.

- Ostatni blok to przywództwo i praca zespołowa – zapowiada prof. dr hab. Monika Marcinkowska. - Bo zależy nam, aby powstawały nowe fintechy, także w Łodzi. Zapisać się na studia można poprzez stronę internetową www.fintech.uni.lodz.pl, a start kierunku - w październiku.

Termin składania wniosków to 24.09.2023 r. Przewidywane jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.
Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie - zaplanowano 19 weekendowych zjazdów (sobota-niedziela) w roku akademickim 2023/24. Warunkiem przyjęcia jest ukończenie studiów magisterskich lub licencjackich.

Zobaczcie zdjęcia z tarasu 19.piątra Hi Piotrkowska i ogłoszenia powstania nowego kierunku

Ile kosztują studia FinTech na UŁ?
Opłata za studia FinTech to 10.000 zł.

Cele studiów FinTech

  • zapoznanie uczestników z obecnymi trendami zachodzącymi w szeroko pojętym sektorze finansowym związanymi z digitalizacją i transformacją cyfrową w Polsce i na rynkach zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem sektora innowacji finansowych,
  • zapoznanie uczestników z zasadami funkcjonowania rynków finansowych w otoczeniu prawno-regulacyjnym - zarówno polskim, jak i europejskim,
  • nauczenie podstaw projektowania produktów i usług cyfrowych przeznaczonych na rynek finansowy,
  • nauczenie podstaw technik analizy danych i umiejętności posługiwania się danymi w biznesie,
  • wykształcenie umiejętności praktycznego posługiwania się pojęciami specjalistycznymi z zakresu FinTech;
  • rozwój postaw przedsiębiorczych i wiedzy na start dla przyszłych przedsiębiorców w obszarze FinTech, z naciskiem na umiejętność tworzenia modeli biznesowych oraz pozyskiwanie finansowania,
  • kształcenie i rozwijanie umiejętności profesjonalnych takich jak skuteczna komunikacja, efektywna praca w grupie, zarządzanie projektem, autoprezentacja oraz prezentacja koncepcji biznesowej przed inwestorem (investor speech).

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pracowników Uniwersytetu Łódzkiego (Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej) oraz praktyków rynku finansowego (w szczególności pracowników firm reprezentujących FINTECH CENTRAL POLAND).

Zalety studiów FinTech

  • program stworzony we współpracy uczelni z praktykami rynku finansowego,
  • 300 godzin zajęć (najwięcej na polskim rynku),
  • aktualne zagadnienia, kluczowe tematy z zakresu: cyfrowego rynku finansowego (tradycyjnego i zdecentralizowanego) i funkcjonowania FinTechów, ich otoczenia regulacyjnego,
  • podejście praktyczne – większość zajęć prowadzona przez przedstawicieli firm partnerskich,
  • podejście praktyczne – żadnych egzaminów, zaliczenie na podstawie projektu realizowanego w zespole,
  • współpraca, wymiana doświadczeń, networking – zajęcia prowadzone głównie w formule warsztatowej, praktyczne zaliczenie – projekt zespołowy,
  • przygotowanie do stworzenia własnego FinTechu lub rozwinięcia kariery w nowoczesnej instytucji finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany