MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finałowa konwencja Lewicy w Łodzi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Finałowa konwencja Lewicy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego odbyła się w sobotę (1 czerwca) w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Politycy Lewicy, m.in. Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus i Marek Belka przekonywali do wzięcia udziału w wyborach, głosowania na Lewicę i zmieniania w ten sposób Unii Europejskiej.

Finałowa konwencja Lewicy odbyła się w sobotę (1 czerwca) na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Konwencję poprowadzili młodzi kandydaci Lewicy do Parlamentu Europejskiego - Paulina Matysiak z Kutna i Mateusz Pietras z Pabianic.

Jako pierwszy głos zabrał współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Przekonywał, że czas rozpocząć nowy rozdział w obecności Polski w UE.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji - mówił o sytuacji za wschodnią granicą. Podkreślał, że ważne jest też bezpieczeństwo dnia codziennego, w tym godne zarobki, żłobki, dostęp do lekarzy. - O takie bezpieczeństwo, takie standardy właśnie będzie walczyła Lewica w Parlamencie Europejskim - mówił Biedroń.

Mówił też o postulatach Lewicy: europejskich emeryturach, europejskim programie budowy mieszkań z niskimi czynszami, obniżenie wieku wyborczego do 16 roku życia.

Biedroń podkreślił też, że wybory określą miejsce Polski w Europie.

- To będą wybory o tym w jakim kierunku pójdzie nasz kraj i jaką Polską będziemy za 20 lat - mówił.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że mamy bardzo duże szczęście, że urodziliśmy się w Europie, gdzie ważna jest wolność i równość. Ale - jak podkreśliła - dla Lewicy ważna jest też sprawiedliwość społeczna.

- Bo czym jest na przykład wolność studiowania, kiedy niektórym studentom rodzic kupuje mieszkanie, a innych nie stać, by zapłacić za akademik. Co to za wolność, co to za równość? - pytała.

Europoseł Marek Belka zauważył, że jego pokolenie jest pierwszym od kilkuset lat, które nie przeżyło horroru wojny, zaś Niemcy po raz pierwszy od 300 lat są naszymi sojusznikiem w Unii Europejskiej i w NATO. - To jest sytuacja bezprecedensowa w naszej historii- mówił.

Podkreślał też, że integracja jest ważnym powodem tej sytuacji, zapewnia nam zarówno dobrobyt jak i bezpieczeństwo. Mówił też o wyzwaniach, jakim są m.in. wyścig technologiczny a także zmiany klimatu, którego ocieplenie może pchnąć w kierunku Europy masową i nielegalną migrację. Mówił też o spowalniającej działania UE zasadzie jednomyślności i postulacie skorzystania z możliwości podejmowania decyzji przez kraje UE kwalifikowaną większością głosów lub - w razie czego - zmiany traktatów europejskich.

Głos zabrali też przedstawiciele młodego pokolenia polityków: Weronika Frączek - wiceprzewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów, Łukasz Michnik - współprzewodniczący Młodej Lewicy i rzecznik prasowy Nowej Lewicy oraz Zuzanna Piwowar - współprzewodnicząca Federacji Młodych Demokratów, którzy zwrócili się głównie do młodych zachęcając ich do głosowania m.in. postulatem wyłącznie płatnych praktyk i staży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finałowa konwencja Lewicy w Łodzi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ZDJĘCIA - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany