Finaliści Olimpiady Solidarności zdalnie powalczą o indeksy i stypendia

DM
fot. Tomasz Leśniewski, Paweł Piotrowski
Udostępnij:
16 i 17 grudnia 16 drużyn wojewódzkich z całej Polski zmierzy się podczas egzaminu finałowego w ogólnopolskim finale największego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Tym razem nietypowo, bo zdalnie, uczniowie powalczą o indeksy, stypendia i nagrody rzeczowe, a wyniki zostaną ogłoszone na gali transmitowanej na żywo ze Szczecina 17 grudnia.

To już VII edycja tego największego w Polsce konkursu historycznego. Obejmuje on historię lat 1970 – 1990. Skierowany jest do uczniów drugich klas liceum i trzecich technikum z całej Polski. Po Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach tegoroczny finał ze względów epidemicznych odbędzie się online przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecina i Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu zakwalifikowało się ponad 3 tysiące uczestników z niemal 600 szkół Polski. W siedmiu edycjach „Olimpiady Solidarności” wzięło już udział ponad 21,5 tys. uczniów z całej Polski.

Konkurs jest trzy etapowy. Po etapie szkolnym i wojewódzkim przed ostatnim etapem uczniowie odbyli warsztaty online z technik dziennikarskich i filmowych oraz wzięli udział w wirtualnej wycieczce po Stoczni Gdańskiej. W finale 16 trzyosobowych drużyn będzie rywalizować ze sobą, biorąc udział w egzaminie ustnym i obronie publicznej prezentacji multimedialnej. Wynik zwycięskiej drużyny jest wypadkową punktacji uzyskanej z egzaminu ustnego, oceny prezentacji i obrony publicznej. Przebieg konkursu oceniać będzie pięcioosobowe Jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera. Tematy prezentacji finałowych:

  1. Solidarność ponad granicami. Przykłady współpracy różnych środowisk społecznych z zagranicy z opozycją w Polsce w latach 1970 – 1990.
  2. Polska powielaczowa kontra monopol informacyjny władzy. Co wolna Polska zawdzięcza sieci animatorów i realizatorów drugoobiegowego ruchu wydawniczego (podziemia wydawniczego) z lat 1970 -1990?
  3. Miasta symbole solidarności. Spojrzenie z perspektywy 40 rocznicy Sierpnia 1980 r.
  4. Marchewka i kij. Sposoby manipulowania opinią społeczną poprzez system kar i nagród w latach 1970 – 1990.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymają promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dodatkowo laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymają stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrodami pieniężnymi oraz publikacjami IPN zostaną uhonorowani też nauczyciele, których podopieczni zostaną laureatami. Do szkół, z których pochodzić będą nagrodzeni uczniowie, trafią nagrody rzeczowe w postaci plansz edukacyjnych.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. Co roku Olimpiadę Solidarności wspiera szerokie grono patronów, partnerów i sponsorów. W tym roku współorganizatorami finału są: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna oraz Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ORE.

Partnerem jest IPN. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP Historia, Polska Press Grupa, Radio Gdańsk, Tygodnik Solidarność i Onet.

Galę finałową Konkursu będzie można obejrzeć na żywo na Facebooku Szczecińskiej Agencji Artystycznej i Olimpiady Solidarności 17 grudnia o godz. 20:30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Materiał oryginalny: Finaliści Olimpiady Solidarności zdalnie powalczą o indeksy i stypendia - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie