Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmy, w których zagrała Łódź. W kinie Charlie w Łodzi kolejna odsłona festiwalu Filmowa Uroda Miasta

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Bożena Dykiel i Marek Bukowski w filmie "Kawalerskie życie na obczyźnie".
Bożena Dykiel i Marek Bukowski w filmie "Kawalerskie życie na obczyźnie". materiały prasowe
W ramach festiwalu Filmowa Uroda Miasta w kinie Charlie w Łodzi odbędą się dwa kolejne pokazy polskich filmów, w których zagrała Łódź. W programie „Czarne słońca” Jerzego Zalewskiego i "Kawalerskie życie na obczyźnie" Andrzeja Barańskiego. Po projekcjach spotkania z twórcami.

18 sierpnia na ekranie kina Charlie w Łodzi zostanie pokazany jeden z najbardziej oryginalnych debiutów w historii kina polskiego – „Czarne słońca” Jerzego Zalewskiego. Fabuła tego filmu z 1992 roku skupia się na postaci byłego więźnia, który pojawia się w małym miasteczku, wprowadzając w nim zamęt poprzez swoje niekonwencjonalne i kontrowersyjne zachowanie. Mocnym akcentem jest muzyka skomponowana przez zespół Kult. W „Czarnych słońcach” kreującemu rolę główną Tomaszowi Dedkowi partnerują m.in. Ewa Dałkowska, Cezary Pazura, Jan Frycz czy Sławomir Orzechowski. „Czarne słońca” realizowane były na początku lat dziewięćdziesiątych w kilku łódzkich przestrzeniach. Część zdjęć została nakręcona m.in. w EC-2 przy ul. Wróblewskiego, zaś ostatnie sceny filmu – w areszcie śledczym przy ul. Smutnej.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem i autorem scenariusza filmu – Jerzym Zalewskim oraz z autorem zdjęć i współautorem scenariusza, Pawłem Wendorffem. Rozmowę poprowadzi filmoznawca, Jarosław Grzechowiak.

Będzie to również gratka dla pasjonatów kina, którzy uwielbiają szczególny klimat dawnych lat i coraz częściej chcą uczestniczyć w projekcjach analogowych. Film wyświetlony zostanie z projektora na taśmę filmową 35 mm – zapowiada Sławomir Fijałkowski, organizator festiwalu.

22 sierpnia na kinowym ekranie zobaczymy „Kawalerskie życie na obczyźnie”, klasykę polskiego filmu erotycznego. Główny bohater filmu to chłopak z poznańskiego, który wyrusza w głąb Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia. Zatrudnia się jako pomocnik w obsłudze karuzeli, potem robotnik w kotłowni, górnik w kopalni w Westfalii. Praca i stosunki polsko-niemieckie stanowią tylko historyczne tło dla problematyki obyczajowej, czyli życia seksualnego polskiego młodego robotnika na obczyźnie. Film znakomicie wpisuje się w program festiwalu Filmowa Uroda Miasta. W tle filmowej opowieści widać teren fabryki „Uniontex” przy ul. Tymienieckiego, Księży Młyn, przędzalnię Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, pałac Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej oraz elektrownię Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 7.

Po projekcji spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim oraz operatorem Ryszardem Lenczewskim – twórcami filmu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny. Festiwal Filmowa Uroda Miasta potrwa do listopada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany