FILM "Wybawienie" [RECENZJA] Tropiąc syna szatana

Renata Sas
Choć literaturę kryminalną w ostatnich dziesięcioleciach zdominowali Amerykanie, to honoru Europy z powodzeniem bronią Skandynawowie. M.in. Szwedzi: Henning Mankell z komisarzem Kurtem Wallanderem z Ystad, Stieg Larsson z Mikaelem Blomkvistem, dziennikarzem śledczym magazynu „Millennium”, Camilla Läckberg z posterunkowym Patrikiem Hedströmem z komisariatu we Fjällbace czy Norweg Jo Nesbo z policjantem Harrym Hole.

Świat pełen świrów i psychopatów * Zwolennicy skandynawskich kryminałów i dociekliwych skandynawskich komisarzy nie będą rozczarowani.

Ich powieści masowo przejmuje kino i telewizja. Do tego grona sław dołączył duński pisarz Jussi Adler-Olsen. Trzy z jego licznych powieści z powodzeniem zekranizowano. Po „Kobiecie w oknie” i „Zabójcach bażantów” przyszedł czas „Wybawienia”. Jest w nich wszystko, do czego przyzwyczaili nas skandynawscy autorzy kryminałów. Poczynając od oddanego bez reszty pracy, zmęczonego i wypalonego policjanta, odrywanego od prowadzonego śledztwa przez głupotę przełożonych i ich polityczne uwikłania, topiącego w alkoholu niepowodzenia w życiu prywatnym. A tropić musi świrów i psychopatów, od których roi się w rzadko oświetlanej słońcem Skandynawii. Detektyw Carl Morck (Nikolaj Lie Kaas ) wraz z wywodzącym się z Syrii policjantem Assadem (Fares Fares) tworzą Departament Q.

Ich zadaniem jest zakończenie, najlepiej i najtaniej, bez ruszania się zza biurka, niezamkniętych spraw sprzed lat. W „Wybawieniu”, zrealizowanym przez Hansa Pettera Molanda („Aberdeen”, „Obywatel roku”) trafia do nich kolejna ponura tajemnica, tym razem mająca związek z zaginięciem dzieci w pewnej sekcie religijnej. Zaczyna się od wyłowionej z morza butelki, w której znaleziono napisany krwią, niemal nieczytelny list. Kolejne tropy prowadzą do psychopatycznego seryjnego mordercy uważającego się za syna szatana. „Wybawienie” trzyma w napięciu, intryga wciąga i nie oszczędza nerwów widzów, choć w drugiej części zbyt wiele tu skrótów i przychylnych policji zbiegów okoliczności. Zwolennicy skandynawskich mrocznych dreszczowców nie będą jednak rozczarowani. (118 min)

Nikolaj Lie Kaas jako detektyw od spraw dawno niewyjaśnionych.

SKLEPY CZYNNE W MAJÓWKĘ. JAK SĄ CZYNNE SKLEPY W MAJÓWKĘ [BIEDRONKA, LIDL, AUCHAN, KAUFLAND, TESCO]
UCHO PREZESA 14 NA YOUTUBE IMIENINY PREZESA OSTATNI ODCINEK 1 SEZONU
KSW NA NARODOWYM KSW 39 COLOSSEUM TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ NA ŻYWO, ONLINE
GAR NA GAZIE GŁOGÓWEK [MENU, CENY, OPINIE] PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH
UCHO PREZESA 13 NA YOUTUBE KTO ODWIEDZI PREZESA W 13 ODCINKU?
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 11.04.17? KTO JEST AGENTEM?

[ZOBACZ FILM Przegląd najciekawszych informacji z kraju

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Przegląd najciekawszych informacji z kraju