Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiasko przetargu na pl. Wolności i sukces Muzeum Archeologicznego, gdzie rozpoczął się długo oczekiwany remont

(pij)
Wizualizacje budynków i pomieszczeń przebudowanych obiektów na dziedzińcu muzeum
Wizualizacje budynków i pomieszczeń przebudowanych obiektów na dziedzińcu muzeum Materiały Prasowe
Trzeci z kolei przetarg na przebudowę pl. Wolności nie zakończył się pomyślnym wyłonieniem jego wykonawcy. Najtańsza ze złożonych ofert otwartych przez miasto pod koniec ubiegłego tygodnia opiewa na kwotę czterokrotnie wyższą niż budżet przewidziany na wykonanie tych prac przez miasto. Gmina szacowała, że plac uda się przebudować za 14,5 mln zł, tymczasem najtańsza propozycja ofertowa opiewała na 62,9 mln zł!

Zarząd Inwestycji Miejskich podjął decyzję o unieważnieniu przetargu obejmującego prace projektowe i późniejszą przebudowę pl. Wolności.

- Oddzielimy projekt od remontu. Na wiosnę ogłosimy przetarg na sam projekt. Jego wykonanie pozwoli urealnić koszt planowanego remontu i da szansę ewentualnym wykonawcom na lepsze przygotowanie się do tematu - mówi rzecznik ZIM, Pior Wasiak.

Są jednak i dobre wieści z pl. Wolności. Za 30 mln zł (z dotacją UE) gruntowną przebudowę przejdą trzy budynki Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi - dawny garaż, dział konserwacji zbiorów z magazynem oraz od lat wyłączona z użytku komórka, wszystkie skupione na niedostępnym do tej pory dla zwiedzających dziedzińcu. Powierzchnia wystawiennicza zwiększy się dzięki temu do 3500 mkw (około 180 procent). Renowację przejdzie także samo podwórze.

Wizualizacje budynków i pomieszczeń przebudowanych obiektów na dziedzińcu muzeum

Fiasko przetargu na pl. Wolności i sukces Muzeum Archeologic...

- Najbardziej cieszę się z nowych magazynów, które będą miały charakter studyjny i umożliwią znacznie lepszą ekspozycję naszych bogatych zbiorów oraz zwiedzanie ich pod okiem przewodników - powiedział prof. Ryszard Grygiel, dyrektor muzeum, który podkreślał, że ogromną wagę ma dla placówki powiększenie działu konserwacji i badań nad zabytkami, który dzięki inwestycji zyska nowe możliwości ochrony dóbr kultury.

Fundusze z projektu pozwolą też na opracowanie nowych programów edukacyjnych, które muzeum chce realizować w odnowionej siedzibie.

Prace potrwają do wiosny 2020 r.

Roboty na dziedzińcu muzeum już trwają, mimo pewnych problemów. Przejazd maszyn budowlanych poważnie utrudnia bardzo wąska brama wjazdowa. Jej minimalna szerokość sprawiła, że budowlanego żurawia (36 metrów wysokości), niezbędnego na placu budowy, trzeba było montować na miejscu w częściach. Są też pierwsze niespodzianki. Podczas prac rozbiórkowych natknięto się na piwnicę ciągnącą się pod sporą częścią dziedzińca. Odkrycie jest jednak na tryle świeże, że jeszcze nie zostało dokładnie zbadane.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany