Ferdynand Wspaniały stanął przed Galerią Łódzką

  Ferdynand Wspaniały stanął przed Galerią Łódzką

  (izj)

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Ferdynand Wspaniały stanął przed Galerią Łódzką
  1/14
  przejdź do galerii

  Ferdynand Wspaniały stanął przed Galerią Łódzką ©Łukasz Kasprzak

  Ma aż 1,5 m wysokości, waży 64 kg, na jego lewym uchu widnieje łatka, a on sam jest ubrany w garnitur, koszulę, krawat, eleganckie buty i melonik i opiera się o parasol. Tak prezentuje się, odlany w brązie, pomnik Ferdynanda Wspaniałego (czyli pies w garniturze), który stanął przed głównym wejściem do Galerii Łódzkiej u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza. To dziewiąty pomnik w ramach szlaku turystycznego „Łódź Bajkowa”, ale jednocześnie największy i pierwszy sfinansowany przez inwestora prywatnego, a nie urząd miasta. Jego odsłonięcie odbyło się w czwartek w samo południe.

  Ferdynand Wspaniały to tytułowy bohater książki autorstwa Ludwika Jerzego Kerna wydanej po raz pierwszy w 1963 r., a później również serialu animowanego nakręconego przez łódzki Se-ma-for. Opowiada ona o przygodach psa o imieniu Ferdynand, który marzy, by zostać człowiekiem. Swoje marzenia spełnia we śnie. Staje wtedy na dwóch łapach, zakłada ubranie i w tym ubraniu przemierza miasto.
  KATOWICE: BISTRO BZIK [OPINIE, MENU] KUCHENNE REWOLUCJE

  - Największym wyzwaniem były dłonie Ferdynanda, które zarówno w książce, jak i w filmie były przedstawione w bardzo prosty i schematyczny sposób i nie nadawały się do rzeźby – mówi Marcin Mielczarek, łódzki rzeźbiarz, który wraz z żoną Magdaleną jest autorem pomnika.
  Posąg, który kosztował około 30 tys. zł, spodobał się zarówno małym, jak i dużym. Choć znaczna większość tych pierwszych nie miała pojęcia, z jakiej bajki pochodzi pies w garniturze.
  Bistro Bar Bzik - Kuchenne Rewolucje
  - Pierwowzorem Ferynanda Wspaniałego był jeden z czterech bokserów, które miał w domu mój tata – mówi Krzysztof Kern, syn autora wspomnianej książki. - Wabił się Farsa. Tata opowiadał mi, jak pewnego dnia podszedł do niego, położył głowę na jego kolanach, zamknął oczy i zaczął dziwnie przebierać nogami. Tata był przekonany, że coś musiało się mu wówczas śnić.
  *****
  W ramach „Łodzi Bajkowej” można podziwiać: Misia Uszatka przy ul. Piotrkowskiej 87, małego pingwina Pik-Poka przed Aquaparkiem Fala, kota Filemona i Bonifracego przed Muzeum Kinematografii, bohaterów filmu „Zaczarowany Ołówek” przed Łódzkim Domem Kultury, Plastusia w parku im. Sienkiewicza, postacie z bajki „Trzy Misie” w Skansenie Architektury Drewnianej działającym przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282, wróbla Ćwirka przy palmiarni oraz Maurycego i Hawranka obok ZOO.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo